1 Mayıs’ta Alevi katliamları protesto edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

1 Mayıs İşçi Bayramı Almanya’da coşkuyla kutlandı. Alman Sendikalar Birliği (DGB) öncülüğünde gerçekleştirilen mitinge siyasi parti temsilcileri, sendika örgütleri ve göçmen kuruluşları destek verdi.

 

Almanya’nın Hamburg kentinde de 1 Mayıs İşçi Bayramı vesilesiyle bir miting düzenlendi. Rödingsmarkt meydanından Fischmarkt meydanına kortejler eşliğinde yürünürken mitinge eyalet Başbakanı Olaf Scholz, eyalet Başbakan yardımcısı Katharine Fegebank ( Yeşiller) , DGB Hamburg Başkanı Katja Kager’in yanı sıra  Fransa ve Yunanistan’dan sendika temsilcileri de destek verdi. Almanya’da bu yıl düzenlenen 1 Mayıs mitinginin temel sloganı “Geleceğimizi Hep birlikte Şekillendirelim…”

ALEVİLER 1 MAYIS MİTİNGİNE DESTEK VERDİ

Suriye’de İştebrak Köyü’nde İŞİD terör örgütü tarafından Alevilere yönelik katliam Hamburg’daki Alevi örgütleri tarafından protesto edildi.

Alevi örgütleri adına konuşma yapan Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Nurali Demir, Alevilere yönelik katliama sessiz kalmayacaklarını ifade ederek, “AKP hükümetinin silah ve lojistik yardım yaptığı selefist, cihadist çeteler Türkiye sınırlarını ellerini kollarını sallayarak geçiyorlar. Sınırlarını selefist, cihadist çetelere açıp yeni bir Maraş, Dersim, Sivas yaratmak istercesine çetelere davetiye çıkaran Alevifobik AKP’ye dur demek gerekiyor. AKP’ye ve kirli oyunlarına dur deme her bireyin insanlık görevidir” dedi.

“ERDOĞAN DEMOKRASİ DERSİ VERMEDEN ÖNCE KENDİ ÜLKESİNE BAKSIN”

Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Demirel de, Suriye’de Alevilere yapılan katliamı şiddetle kınadığını belirterek şöyle konuştu.

“Bu katliamda AKP hükümeti de sorumludur. Şengal, Kobani ve Rojava’da İŞİD’çilerin eğitimine destek veren Türkiye, yaralı cihadistlerin hastanelerde tedavi edilmesine de izin vermektedir. Suriye’de, Kuzey Irak’da kanların dökülmesinde Türkiye’nin de rolü var. Bugün Erdoğan bir başka ülkeye demokrasi dersi vermeden önce kendi ülkesindeki demokrasiyi gözden geçirmeli.”

“ERDOĞAN ÖNCE KENDİ ÜLKESİNDEKİ DEMOKRASİSİNİ GÖZDEN GEÇİRSİN”

1 Mayıs’da Taksim meydanının kapatılmasını da eleştiren Demirel, ‘’Türkiye’de çocuklar sokaklarda öldürülüyor. Gazetecilere, aydınlara, sivil örgütlere yönelik baskılar hala devam etmekte. Erdoğan demokrasi konusunda önce kendine düşen görevleri yerine getirmeli. Suriye’de yapılan katliamlara ve halklar üzerinde oynanan oyunlara karşı sesiz kalmayacağız. Bugün Suriye’deki Alevi kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz’ dedi.

Öte yandan Hamburg’da otonom gruplar olarak bilinen göstericiler ‘uluslararası dayanışma’ adı altında yürüyüşlerine devam etti.

Süheyla Kaplan/Odatv

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR