‘1 Mayıs’ta Taksim’deyiz’

Post date:

Author:

Category:

 “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” diyenler, 40’ıncı yılında 1 Mayıs’ın Taksim dışında kutlanamayacağını kaydetti. Taksim Meydanı’nın işçi ve emekçilere kapatılamayacağının altını çizen kurum temsilcileri, işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF), Devrimci Yolda Özgürlük, Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Maltepe Sokak Kültür Derneği, Mücadele Birliği Platformu, Partizan, Proleter Devrimci Duruş (PDD), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Birleşik Devrimci Parti, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacaklarına dair İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk olarak konuşan ESP İstanbul İl Başkanı Pınar Türk, “‘Hayır’ bitmedi” diyenlerin mücadelesinin sürdüğünü kaydetti. Taksim Meydanı’nın kapatılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Türk, “’77 katliamında bayraklaşanlarımızın 40’ıncı yılına bizimle birlikte, AKP/Saray faşizmine karşı birlikte direnmeye, direniş yolu açmaya çağırıyoruz. Taksim bizimdir” dedi.

MÜCADELE BİRLİĞİ: TAKSİM MEYDANI’NDAYIZ

Mücadele Birliği Platformu temsilcisi Songül Yücel de, 1977 katliamının 40’ıncı yılının Taksim Meydanı dışında bir yerde anma ve kutlama yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bu yüzden “1 Mayıs’ta Taksim’e” dediklerini ifade eden Yücel, “Hükümet istifa, halk iktidara diyerek, hükümetinizi tanımıyoruz diyerek Taksim Meydanı’ndayız” diye konuştu.

SODAP: DAYANIŞMAYLA DİRENİŞ YÜKSELTİLMELİ

Son iki yıldır Türkiye halklarına kabus dolu günler yaşatıldığını ifade eden Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Temsilcisi Kezban Konukçu da, “Hayır’ diyenler, Saray faşizminin karşısına dikildiler. Biz, dayanışmayla direnişin yükseltilmesini düşünüyoruz” ifadesinde bulundu. Konukçu, 1 Mayıs’ta direniş çağrısı yaptı.

PARTİZAN: ÖFKEMİZİ SOKAKTA HAYKIRALIM

Partizan adına söz alan Gülsev Kaya, direniş ateşi yakmanın ilk adresinin Taksim olduğunu söyledi. Kaya, en temel ve demokratik hakların haykırılacağı bir 1 Mayıs olması gerektiğini kaydetti. Kaya, “Öfkemizi sokakta haykıralım” diyerek, tüm kamuoyunu Taksim Meydanı’na çağırdı.

DAF: ‘HAYIR’I HAYKIRMAK İÇİN TAKSİM’DEYİZ

İşçilerin yaşadığı sorunları hatırlatan Devimci Anarşist Faaliyet’ten Rıfat Güven, 1886 yılında başlayan işçi mücadelesinin sürdüğünü söyledi. İşçilere seslenen Güven, “Oy olan ‘Hayır’ı değil, bir devrim olan ‘Hayır’ı haykırmak için herkesi Taksim’e çağırıyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR