10 Ekim anmasına müdahale

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Ankara Garı önüne yürümek isteyen aileler ve kitle örgütlerine polis biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.

10 Ekim 2015 tarihinde saat 10.04’de “Barış Mitingi”ne yönelik DAİŞ tarafından yapılan katliamda 102 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Katliamın yaşandığı Ankara Gar’ında katliamının ikinci yılında yaşamını yitirenleri anmak isteyen aileler ve kitle örgütlerine polis müdahale etti.

Valilik kararıyla sabah saatlerinde Ankara Tren Garı’na çıkan tüm yollar kapatıldı. Ankara Tren Garı’na yürümek isteyen yakınlarını kaybeden aileler, gaziler, emek örgütleri ve siyasi parti üyelerine polis biber gazıyla müdahale etti. Saldırı sonrası aileler, Necatibey Caddesi’nde bulunan İnşaat Mühendisleri Odası’na (İMO) geçerek burada açıklama yapmak ve İMO içerisinde kısa bir anma etkinliği yapmak istedi. Ancak polis İMO önünde bekleyen kitleye de TOMA ile müdahale etti.

SAYGI DURUŞUNDA GAZ SIKILDI

Kitle, İMO içinde saat 10.04’te saygı duruşunda bulup, kısa bir anma etkinliği düzenlemek istedi. Polis, anma sırasında da bina içine biber gazı sıktı. Etkinlik gazdan dolayı yarıda kaldı. İMO içinde yapılmak istenen anmaya HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da katıldı.

Müdahaleler sırasında 15 kişi gözaltına alındı.

10 EKİM DERNEĞİ: CHP’LİLER KARARIMIZA UYMADI

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Çoşgun, müdahale ilişkin yaşananları şöyle anlattı:

“Biz Gar önüne hiç girmedik. Saldırıdan sonra alana girmeme kararı aldık. Ancak CHP’li bir grup milletvekili girdi. Kendi anmalarını yapmışlar. CHP hariç diğer sivil toplum örgütleri ile sabah 8.15’ten itibaren temsil heyeti oluşturduk. CHP’li vekiller bizimle ortak müzakerelere katılmadı. Ve bize saat 9.15’ten itibaren müdahale etmeye başladılar.

KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve derneğimiz olarak bu süreci yönetmek istedik. Sabah yanımızda sadece HDP’li vekiller vardı. Güney’in babası Mustafa olarak, Uygar’ın eşi Mehtap olarak zaten alana girebilirdik. Ancak anma yapmak için sadece yakınlarımızı kaybetmemize gerek yok ki. Zaten kitleyi kırmak için böyle saldırılar yaptılar. Dün geceden bu yana yollar kapatılmıştı bugün de burnumuzdan geldi.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR