10 Ekim anmasına polis saldırdı

Barış Mitingi’ne katılmak için toplanan yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen Ankara Katliamı’nın yaşandığı Tren Garı polis tarafından ablukaya alındı. Anma için alana gitmeye çalışanlara polis saldırırken, yurttaşlar direnişe geçti

Geçtiğimiz yıl 10 Ekim’de barış talebiyle bir araya gelen yurttaşlara yönelik yapılan Ankara Katliamı’nın yıldönümünde, katliam alanında yapılmak istenen anmaya polis saldırdı. Gar’a çıkan tüm yolları kilometrelerce öteden kesen polis, aileler dahil kimsenin alana girmesine izin vermedi. Aileler polisin katliamda hayatını kaybedenlerin ailelerini ve soyadı tutanları alacağını söylemesi üzerine duruma tepki gösterdi. Bu katliamda yaralanan ve sakatlanan insanların bile alınmaması üzerine aileler, kitlesel olarak alana gidip anma yapmak istediğini bildirdi.

Gözaltına alınanlar var

Anma için Gar’a çıkan bütün yollarda; Gençlik Parkı, Hipodrom, Abdi İpekçi, Tandoğan, Ulus, Atatürk Bulvarında buluşan yurttaşlara, polis saldırıda bulundu. Ulus hastaneler bölgesindeki yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen saldırı, Adbi İpekçi Parkı ve Sıhhiye Meydanı tarafına kadar yayıldı. Tüm saldırılara rağmen yurttaşlar geri çekilmedi. Bu arada Tandoğan’da toplanan yurttaşlara da polis saldırırken, yurttaşlar Kızılay ve Ulus’ta direnişe geçti. Kızılay’daki çatışmalar Ziya Gökalp Caddesi üzerinden Cebeci’ye doğru yayılıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile kimi milletvekilleri de saldırıdan etkilendi. Gözaltına alınanlar olduğu belirtiliyor.

Aileler alana girdi

Bu arada saatin 10.04’ü geçmesinin ardından polis, katliamda yakınlarını kaybeden aileleri ile kurum temsilcilerinin Gar’a geçişine izin verdi. Bazı kurum temsilcileri anmanın yapılacağı yere girebilirken, Hipodrom yönünden gelenlere de polis saldırdı. Otobüslerle ankara dışından gelenlere de polis saldırdı. Gar önündeki anma etkinliği başladı. Polisin Ulus yönünden gelen yolu trafiğe kapatarak kurduğu barikatın önünde ailelerle bekleyen HDP eşbaşkanları şu saatlerde basın açıklaması yapıyor.

HABER MERKEZİ

EN SON EKLENENLER