10 Ekim davasında Antep dosyaları istendi

Post date:

Author:

Category:

Ankara katliamı davasında yargılamanın genişletilmesini talep eden müşteki avukatlar, sanıklarla ilgili tüm dosyaların istenip, incelenmesini ve Antep saldırısı dosyasının da davaya getirilmesini istedi.

10 Ekim davasının 3’üncü duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde üçüncü gününde devam ediyor. Duruşma salonunda, sanıklar ve müdafileri ile müşteki avukatları, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve çok sayıda yurttaş hazır bulundu. Kimlik tespitinin ardından yargılamaya başlandı.

Sanıklar arasında bulunan Yakup Şahin aynı zamanda Suruç katliamı davasında yargılanıyor. Suruç katliamı davasının ilk duruşması Şanlıurfa Hilvan Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülmeye başlandı. İlk olarak söz alan müşteki avukatı Özcan Karakoç, SEGBİS ile bağlanması talebinde bulunulan Yakup Şahin’in burada olup olmayacağını sordu. Hakim, Şahin’in duruşma salonunda olacağını, kendisine Suruç davasıyla ilgili gelen bir şey olmadığını söyledi.

AVUKATLAR SANIKLARLA İLGİLİ TÜM DOSYALARI İSTEDİ

Avukat Kemal Gündüz de, kendilerini patlatarak öldüğü öne sürülen Yunus Durmaz, Halil İbrahim Durgun ve Mehmet Kadir Cebeal’in olay yeri görüntüleri, operasyon kapsamı ve biçiminin dosyaya dahil edilmesi gerektiğini beyan etti. Yine Gündüz, sanıklar ile kendilerini patlatarak ölen Yunus Durmaz ve Mehmet Kadir Cebeal hakkında tüm soruşturma, kovuşturma veya kovuşturmaya ek karar verilip verilmediğine dair kararların dosyaya eklenmesini, bunun için yeniden ilgili yerlere müzakere yazılmasını istedi.

Gündüz, sanıkların telefon İMEİ numaralarının istendiğini, Antep Emniyetin ise ya 14 ya da 16 haneli İMEİ numaralarını ya 15 ya da 17 haneli olarak gönderdiğini, telefonların yeniden celp edilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Gündüz, Abdulmuttalip Demir ile Talha Güneş’in sanık olduğu ve Antep’te bulunan dosyanın sadece iddianamesinin geldiğini, dosyanın 10 Ekim ile ilgili olması nedeniyle dosyanın tümünün celp edilmesini istedi. Gündüz, Talha Güneş’in örgütün bombacısı olduğunu, Antep düğün patlamasındaki dosyada sanık beyanlarında da Talha Güneş’in 10 Ekim Gar katliamı bombacısı olduğunun ifade edildiğini söyledi.

ANTEP SALDIRISI DOSYASININ GETİRİLMESİ İSTENDİ

Yargılamanın genişletilmesini isteyen Gündüz, Antep’teki kına gecesi saldırısında sanıkların amonyum nitratı 10 Ekim Katliamı’nda sonra bile rahatça temin edebildiğini belirtti. “Emniyet üzerine biraz eğilse Antep Katliamı olmayacaktı” diyen Gündüz, “Kına gecesi katliamı sanığı, Gar Katliamı’nın bombasını da Talha Güneş’in hazırladığını söylüyor. Bu yüzden Antep Kına Gecesi Katliamı’nın dosyasının da getirilmesini istiyoruz” talebinde bulundu.

FİNANSAL İLİŞİKLER

Avukat Ahmet Özden ise, dosyada bulunan sanıkların finansal ilişkilerine değinerek, sanıkların banka hesapları ve hareketlerinin ilgili bankalardan istenmesi ve dosyaya eklenmesini istedi. Özden, sanıkların ısrarla vurguladıkları İHH, Genç Ensar Derneği, Ab-u Hayat gibi dernekler ile ilgili bilgilerin ilgili ilin emniyetinden istenmesi, yine bu derneklerle ilgili MİT’in bir raporu olup olmadığının sorulması talebinde bulundu.

‘ADALET GEÇ GELİRSE ZULÜM OLUR’

Nizip’te Yakup Şahin’e amonyum nitrat satmayan depo sahibi şahsın da tespit edilmesini isteyen Özden, ENES Plastik ile ilişkisi bulunan Dilek Kaya’nın dinlenmesi, Deniz Duman’ın Esin Durgun ile Halil İbrahim Durgun’u Suriye’ye kaçırmaya çalışan kişi olduğu, Duman’ın dosyada dinlenmesini istediklerini beyan etti. “Adalet geç gelirse zulüm olur” diyen Özden, “Müştekiler gibi biz de adil karar vereceğinize inanıyoruz” diye ekledi.

‘BAZI YÖNETİCİLER BİLGİ VERMEMEKTE DİRENİYOR’

Müşteki avukatı Kazım Bayraktar da, toplanan delillerde yavaş yavaş bir puzllenin oluştuğunu ifade ederek, 4 önemli patlamada soruşturmanın yapılmamasının bu mahkeme üzerine yük bindirdiğini ifade etti. Bayraktar, şöyle devam etti: “Bazı yöneticilerin hala direndiğini görüyoruz. Ankara Emniyeti, Ankara Adliyesi ile Antep Emniyeti ve Antep Adliyesi’nden müzakerelerine verilen cevapların eksik olduğunu görüyoruz. Savcıların bu olayların arka planlarının ortaya çıkmasına direndiklerini görüyoruz.” Bayraktar, mahkemenin cevap istediği bazı bilgileri vermemekte direnen kamu görevlilerine ihtaratlı müzakere yazılmasını, cevap alınamadığı takdirde gerekli yasal işlemleri yapacaklarını ifade etti.

‘DURUŞMADA GERGİNLİK’

Ardından söz alan müşteki Özcan Karakoç’un konuşması sırasında sanıklardan Resul Demir’in “Sen bize bakma” demesi üzerine duruşma salonunda gerginlik yükseldi. Mahkeme başkanı gerginliğin devam etmesi durumunda salonu boşaltacağı uyarısında bulundu. Gerginlik esnasında yakınlardan biri fenalaştı ve dışarı çıkarıldı.

‘3’ÜNCÜ CELSEDE TÜM İLİŞKİLERİ AÇIĞA ÇIKTI’

Karakoç, sanıkların ilk celsede birbirini tanımayan bir insan grubu iken 3’üncü celsede sanıkların ilişkilerinin ortaya çıktığını söyledi. Karakoç, sanık Mehmeddin Baraç’ın önceki ifadesinde hasta olduğunu ve kendisinin burada olmaması gerektiğini ifade ettiğini hatırlatarak, gelen belgeler ile Mehmeddin Baraç’ın “Ömer Hattap” olarak kayda geçtiğini söyledi. Yakup Şahin’in de çeşitli kod adları ile bilindiği bilgisini paylaşan Karakoç, özellikle sanıkların birbirleriyle iyi ilişkileri olduğuna dikkat çekti. Karakoç, “Basit bir sigara kaçakçılığında bile iletişim takibi yaparken, neden IŞİD’çi kasabı Metin Akaltın takip edilmedi?” diye sordu.

SANIKLARIN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMI İSTENDİ

Karakoç, “Dosyada çok sayıda excel belgesi var ve IŞİD tarafından maaşa bağlanmışlar. Suriye’de silahlı eğitim aldıklarına yönelik fotoğraflar var. Bütün sanıkların ortak noktası hepsinin vakıflara giderek Cuma Namazı’nı kılması ve Diyanet’in imamlarının asla arkasında durmamaları. Halen deliller toplanmış değil ve toplanan deliller değerlendirdikçe çok farklı ilişkiler çıkacaktır. Kaçma ihtimalleri de var” şeklinde konuşarak, sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini istedi.

Duruşma verilen aranın ardından öğleden sonra devam edecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR