10 Ekim Derneği: Yarınki duruşmayı sahiplenelim

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yarın görülecek olan 10 Ekim katliamı davasına çağrı yapan 10 Ekim Derneği Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun, “Eğer bu davaya sahip çıkarsak hem 10 Ekim davasının arka planını çözmüş oluruz hem de bir daha böyle katliam planlarına girecek olanları caydırmış oluruz” dedi.

Türkiye tarihinin en kanlı katliamı olarak kayıtlara geçen 10 Ekim Katliamı davasının 4’üncü duruşması 10-11 Temmuz tarihlerinde görülecek. Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava için Ankara 10 ve 11’inci Ceza Mahkemelerinin birleştirilen salonları kullanılacak. Bundan önce görülen 3 duruşma toplam 13 gün sürdü. 19 tutuklu sanığın bulunduğu dosyada, kırmızı bültenle arananlar, çatışmada öldürülenler ve halen Suriye’de DAİŞ içerisinde faaliyet yürütenler de bulunuyor.

Katliamdan ağır yaralı kurtulan ve omurilik zedelenmesi sebebiyle yatarak tedavi gören 61 yaşındaki Mustafa Budak, 25 Haziran günü yaşamını yitirdi. Daha önce şikayetçi olarak davaya tekerlekli sandalye ile katılan Budak, bu duruşmada öldürülen kişi olarak yer alacak. 125 müştekinin bulunduğu dosyaya bu duruşmada 10 yeni müşteki ve tanığın katılması da bekleniyor.

‘TAKSİ ŞOFÖRLERİ DİNLENECEK’

Sanıklara ait cep telefonu, bilgisayar ve elektronik cihazlardan elde edilen kayıtların çözümü devam ederken görülecek duruşmada, bu kayıtlardan elde edilen yeni delillerin de dosyaya eklenmesi bekleniyor. Üçüncü duruşmada müşteki avukatları bazı tanıkların dinlenmesi için talepte bulunurken katliamcıların Ankara’da kullandıkları taksi şoförleri de mahkemede dinlenecek.

‘KAMU GÖREVLİLERİ KATLİAM OLSUN DİYE SEFERBER OLMUŞ’

Mahkemede kamu sorumluluğuna dair henüz somut bir adım atılmazken mahkemenin daha önce istediği; ancak gönderilmeyen kamu sorumluluğunun aydınlatılması için beklenen mülkiye müfettiş raporlarının da mahkemeye sunulması bekleniyor. Mülkiye müfettiş raporlarına ilişkin, “O raporlar aslında bariz bir şekilde kamu sorumluluğunu ortaya koyuyor” diyen 10 Ekim Derneği Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun, “Hatta sorumluluktan ziyade kamu görevlilerinin katliamın olması için seferber olduklarını ortaya koyuyor” dedi. Coşgun, mülkiye müfettiş raporlarının iddianamede yer alması için çaba göstereceklerini ifade etti.

‘SAHİPLENME ÇAĞRISI’

Kamuoyuna davaya sahip çıkma çağrısı yapan Coşgun, bu süreçte yer almanın manevi açıdan herkesi farklı bir yere taşıyacağını söyledi. Amaçlarının mahkeme salonunu doldurmak olmadığını söyleyen Coşgun, mahkeme salonunun sadece aileler ve müştekiler ile dolduğunu belirtti. Coşgun sürecin ailelerle sınırlı kalmaması çağrısında bulundu.

‘KATLİAMIN ARKA PLANINI ÇÖZEBİLİRİZ’

“Bugüne kadar 10 Ekim Derneği olarak birçok sorunun üstesinden geldik” diyen Çoşgun, “Eğer bu davaya sahip çıkarsak hem 10 Ekim davasının arka planını çözmüş oluruz hem de bir daha böyle katliam planlarına girecek olanları caydırmış oluruz” diye konuştu. Coşgun son olarak, “Tüm kamuoyunu 10-11 Temmuz’da Ankara Adliyesi 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda davayı sahiplenmeye ve dolaylı da olsa bu katliamdan zarar gören varsa şikayetçi olmaya çağırıyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR