130 kişi vatandaşlıktan çıkartılıyor: Listede 2 HDP’li vekil de var

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP’li 2 milletvekilinin de aralarında olduğu 130 kişi, 3 ay içinde ülkeye dönmezse vatandaşlıktan çıkarılacak. Resmi Gazete’de yer alan ilanda Fethullah Gülen’in de adı geçiyor.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer ile eski milletvekili Özdal Üçer’in de bulunduğu 130 kişiye ülkeye dönüş için üç ay süre tanındı. 3 ayı içinde dönmeyenler vatandaşlıktan çıkartılacak. Listede Fethullah Gülen ve cemaatinden bazı kişilerinde bulunuyor.

Resmi Gazete’de yer alan ilana göre, haklarında soruşturma yürütülen ve firari durumda olan, aralarında HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer ile eski HDP milletvekili Özdal Üçer ve Fethullah Gülen’in de bulunduğu 130 isim 3 ay içinde Türkiye’ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılıyorlar.

Resmi Gazete’de yer alan ilan şöyle: “26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 302’nci, 309’uncu, 310’uncu, 311’inci, 312’nci, 313’üncü, 314’üncü ve 315’inci maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle haklarında Cumhuriyet Savcılıkları/ Mahkemeler tarafından soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan aşağıdaki kimlik bilgileri yer alan kişilerin, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29’uncu maddesinin 2’nci fıkrası gereğince bu ilanın Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri taktirde anılan Kanun hükümlerine göre Türk vatandaşlıklarının kaybettirileceği ilanen tebliğ olunur.”

Bu uygulamayla ilk kez milletvekili seçilen isimler vatandaşlıktan çıkarılmış olacak. Bu arada AKP tarafından Tuğba Hezer ve Faysal Sarayıldız’ın vekilliklerinin düşürülmesi için kurulan komisyon, 7 Haziran seçimlerinden önce bu süreci tamamlamak istemişti. Ancak yapılan toplantılardaki itirazlar nedeniyle iki vekilin durumu bir sonraki toplantıda ele alınacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR