Kamp istismarcıya açık, vekile kapalı

Nizip’te 30’u aşkın çocuğa cinsel istismarla gündeme gelen AFAD mülteci kampına HDP’li vekiller alınmadı. TBMM Çocuk İstismarını Önleme ve Araştırma Komisyonu üyesi olan İstanbul Milletvekili Filiz Keresticioğlu, “Çocuk istismarını incelemek için buraya geldik. Ama karşımızda muhatap bulamadık. Şeffaf olmayan bu durumlar hakikaten bazı şeylerin yolunda gitmediği yönünde insanda daha fazla kuşku uyandırıyor” dedi.

Dîlok’un (Antep) Bêlqis (Nizip) ilçesinde 30’u aşkın çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı AFAD mülteci kampına, HDP’li vekiller alınmadı. Sabah saatlerinde Bêlqis ilçesine gelen HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Dîlok Milletvekili Mahmut Toğrul ve Sêrt Milletvekili Besime Konca, partinin Göçmen ve Mülteci Komisyonu’ndan Sorumlu MYK Üyesi Gülsüm Ağaoğlu, HDP Dîlok eşbaşkanları ve ilçe yöneticileri inceleme yapmak üzere AFAD Kampı’na girmek istedi. HDP‘lilere, kapının önünde kamp görevlisi olduğunu belirten ve soy ismini söylemeyen Kemal isimli görevli, HDP’li vekillerin “Valilik izni olmadığı” gerekçesiyle kampa girişlerine izin vermeyeceklerini belirtti. Bu sırada bir minibüs ile sakallı, bıyıksız kişilerin kampa girmesine yurttaşlar ve heyet tepki gösterdi. Kamp önünde yetkililere seslenen bir yurttaş, “Kampa tecavüzcüler, DAİŞ’liler girebiliyor da vekiller niye giremiyor” dedi.antep kamp afad nizip_in_ardindan_islahiyedeki_kamptaki_cocuklara_da_cinsel_istismar_h67403_75858

‘Şeffaf değilse bazı şeyler yolunda gitmiyordur’

Kamp önünde açıklama yapan TBMM Çocuk İstismarını Önleme ve Araştırma Komisyonu üyesi olan Filiz Kerestecioğlu, geçen hafta yetkililere izin almak için başvuruda bulunduklarını, fakat herhangi bir cevabın verilmediğini ifade etti. Hukuk kurallarıyla ile yürütülmeyen bir kurallar bütünü içerisinde kampın yönetildiğini belirten Kerestecioğlu, “Kendisini AFAD yardımcısı olduğunu belirten ve soy ismini bile vermeyen Kemal isminde biri Kaymakam ve Valinin bilgisi dahilinde bizi içeri alamayacaklarını aktardı. Buradaki çocuk istismarını incelemek için buraya geldik. Bu istismara maruz kalan çocuklar ile aileleri ne durumda olduğunu araştırmak için buradayız. Ama karşımızda muhatap bulamadık. Şeffaf olmayan bu durumlar hakikaten bazı şeylerin yolunda gitmediği yönünde insanda daha fazla kuşku uyandırıyor. Girişimlerimiz devam edecek ve her fırsatta onlarla dayanışma içerisinde bulunacağız. Bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

‘Taciz, tecavüz, fuhuş kampları’

Ardından söz alan Mahmut Toğrul, yaşanan cinsel istismarın AFAD yetkilileri tarafından kabul edildiğini, yaşanan cinsel istismarın kamuoyuyla paylaşılmasından dolayı rahatsız olduklarını belirtirken, buna benzer olayların İslahiye ve Karkamış‘ta da yaşandığına ve kadınların fuhuşa sürüklendiğine dikkat çekti. Toğrul, “AKP’li yetkililer ve Başbakan bu AFAD kamplarını 5 yıldızlı otellere benzetmişlerdi. Bu kadar övündükleri kamplarında gün geçmiyor ki olumsuz bir haber çıkmasın. Ya taciz, ya tecavüz ya da fuhuşa sürüklenmiş kadınlar veya DAIŞ çetelerinin yetiştirildiği alanlar olarak her gün gündeme geliyor. Daha da önemlisi mültecilerin yüzde 10’u kamplarda kalıyor. Geri kalanlar ise şehir içinde kalıyor. Onların başına ne geliyor, ne yapıyorlar onu da hiç bilmiyoruz. Halkın vekilleri olarak bizim görevimiz bunlar ile ilgilenmek iken bizleri içeriye bile almıyorlar. Bu işin peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

‘Vahim şeyler yaşanıyor’

HDP’li vekil Besime Konca ise, HDP heyetinin kampa alınmamasının içeride daha vahim olayların yaşandığının göstergesi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “30’u aşkın çocuğun cinsel istismara uğradığını herkes biliyor. Bunlar sadece görünen tarafı. Aldığımız duyumlardan kampta daha vahim olayların yaşandığı yönünde. Bizim içeriye alınmama sebebimiz de daha ağır durumların yaşandığının bir göstergesidir. İçeride su, yemek ve temel ihtiyaç sorunların da olduğu söyleniyor. Mülteciler farklı muamelelere maruz kalıyor. Bu kamplar uluslararası boyutta örnek kamp olarak sunulan yerlerdir. Bir an önce buranın tüm uluslararası, sivil toplum kuruluşlarına, insan hakları kurumlarına ve parlamentodaki her vekile açılması gerekiyor. Ciddi kaygılarımız var. Kamp anlayışına, hapsetme anlayışına, insan hakkı gaspına karşı, her türlü taciz ve tecavüz anlayışına karşı herkese çağrıda bulunuyorum. Buradaki sorunlar Kaymakam ve Vali’ye bırakılmayacak kadar vahim ve önemli sorunlar.”

Heyet ardından Antep’e geçerek İHD, TTB, Baro ve KAMER’i ziyaret etti.
DİHA
antep nizip kamp hdp heyet besime konca antep nizip kamp hdp heyet besime konca antep nizip kamp hdp heyet besime konca antep nizip kamp hdp heyet besime konca antep nizip kamp hdp heyet besime konca

EN SON EKLENENLER