15 Temmuz davasında 67 sanıklı yeni iddianame

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

15 Temmuz darbe girişimi gecesi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü ele geçirmek isteyen askerler ve polisler hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede tüm sanıklar için 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Esenler Birlik Köprüsü’nde çıkan olaylar ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün işgal edilmesi girişimine ilişkin yürütülen soruşturmanın iddianamesi hazırlandı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ve 23’ü tutuklu 67 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, tüm şüpheliler hakkında “Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme”, “Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Darbe girişimi sırasında tankın içinden çıkan şüphelilerden eski emniyet müdürü Mithat Aynacı, hakkında ayrıca “kasten öldürmeye teşebbüs”, “hakaret” ve “tehdit” suçlarından 30 yıldan 55 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, 4 kişiyi kullandığı tank ile ezerek ölümüne yola açan şüpheli Ömer Kalın hakkında “kasten öldürme”, “kasten yaralama”, “mala zarar verme” suçlarından 4 kez müebbet ile 529 yıldan 990 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması öngörüldü. Maktul Ahmet Kocabay’ı silahla vurarak öldüren ve diğer maktullerin ölümünden sorumlu tutulan şüpheli yarbay Fatih Sönmez hakkında ayrıca “kasten öldürmeye azmettirme” suçundan 5 kez müebbet ve “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kasten yaralama”, “hakaret”, “tehdit”, “mala zarar verme” suçlarından 559 yıldan 1030 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Aynacı’nın bindiği tanktaki Yarbay Osman Akkaya hakkında da ayrıca “kasten yaralama”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “hakaret”, “tehdit” suçlarından 113 yıldan 256 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

67 ŞÜPHELİ YER ALIYOR

İddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün işgal girişiminde bulunan aralarında tankın içinden çıkan eski emniyet müdürü Mithat Aynacı, yine olay tarihinde Edirne Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olup İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası çevresinde bulunduğu tespit edilen Emniyet Müdürü İsmail Uğuz ile 21’i rütbeli 44’ü er olmak üzere 67 kişi, şüpheli sıfatıyla yer alıyor. İddianamede darbecilerin tankı üzerlerine sürmesi sonucu Hüseyin Kısa, Muhammet Aksu, Mehmet Şefik Şefkatlioğlu ve Türkmen Tekin’in yaşamını yitirdiği, Ahmet Kocabay’ın ise şüpheli yarbay Fatih Sönmez tarafından silahla vurularak öldürüldüğü belirtildi. İddianamede, her iki bölgede çıkan olaylarda 30 kişinin yaralandığı kaydedildi, aralarında İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın da bulunduğu 74 kişi ise müşteki sıfatıyla yer aldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR