15 Temmuz’da FSM Köprüsü’nün kapatılmasına ilişkin iddianame hazırlandı

Post date:

Author:

Category:

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü işgal etmeye çalışan 61 asker hakkında iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü işgal etmeye çalışan 61 asker hakkında iddianame hazırladı. Bir yarbay, bir binbaşı, bir yüzbaşı, bir üsteğmen, 10 uzman çavuş ve 47 asker olmak üzere 15’i tutuklu 61 şüpheli hakkında ayrı ayrı 189 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 3 bin 481 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede, darbe girişimi günü darbecilerin stratejik öneme sahip olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü ele geçirmek ve İstanbul trafiğini kontrol altına almak için 4 adet tank ve 3 adet zırhlı araçla Kuleli Askeri Lisesi ve 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkış yaptıkları belirtildi. Yarbay Ahmet Uygun öncülüğünde çıkan askerlerin halkın tepkisiyle karşılaştıkları, teslim olun çağrılarına rağmen halka doğru ateş ettikleri ve tanklarla araçları ezdikleri kaydedilen iddianamede, maktuller Hasan Kaya’nın uzun namlulu silahla ateş edilerek, İsmail Kefal’in çıktığı tank üzerinden düşerek, Şükrü Bayrakçı’nın ise aracının içindeyken üzerinden geçen tankın ezmesi sonucu hayatını kaybettiğine yer verildi. 49 kişinin de darbecilerin ateş etmesi sonucu yaralandığı kaydedildi.

EN YÜKSEK CEZA UYGUN’A

99 kişinin şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede, en yüksek ceza tutuklu Yarbay Adnan Uygun’a istendi. Uygun’un Hasan Kaya’yı yakın mesafeden ateş ederek öldürdüğü, 40 kişiyi de yine ateş ederek yaraladığı belirtildi. Uygun için, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Kasten öldürme” suçlarından 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet, “Silahlı örgüt üyeliği” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla, 40 kişiyi “Kasten öldürmeye” teşebbüs suçundan 690 yıldan bin 60 yıla, “Silahla kasten yaralama” suçundan 6 yıldan 18 yıla olmak üzere toplam 703 yıldan bin 93 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

838 YIL CEZA İSTENDİ

Uzman çavuşlar Ebubekir Yücel, Ferhat Kaymakçı ve Murat Berkmen’in de, darbecilere direnirken bulunduğu tankın üzerinden düşen İsmail Kefal’in ölümüne sebebiyet verdikleri belirtildi. Bu şüpheliler hakkında da, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Kasten öldürme” suçlarından 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 39 kişiyi “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 672 yıldan 1033 yıl 6 ay, 3 kez “Hafif şekilde kasten yaralama” suçundan 1 yıldan 3 yıla, “Silahlı örgüte yardım etme” suçundan da 7,5 yıldan 15’er yıla olmak üzere toplam 680 yıl hapis cezası talep edildi. Mustafa Ceyhan ile uzman çavuş Seyit Ahmet Gündüz hakkında ise tankla Şükrü Bayrakçı’nın içinde bulunduğu aracın üzerinden geçerek ölümüne sebebiyet verdikleri aktarıldı. Bu şüpheliler hakkında da, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Kasten öldürme” suçlarından 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 31 kişiyi “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 534 yıldan 821 yıla kadar, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokma” suçundan 2 yıl ve “Silahlı örgüte yardım etme” suçundan ise 7,5 yıldan 15’er yıla olmak üzere toplam 541 yıl 6 aydan, 838 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Şüpheliler Caner Omay , Erçin Keskin, Gökhan Bolu, Hilmi Ertuğrul, Onur Yeniburgaz ve Muhammet Hanifi Ertosun’un, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 31 kişiyi “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 534 yıldan 821 yıla kadar, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokma” suçundan 2 yıl ve “Silahlı örgüte yardım etme” suçundan da 7,5 yıldan 15’er yıla olmak üzere toplam 541 yıl 6 aydan 838 yıla kadar hapis cezası istendi.

Şüpheliler Ayhan Tüfekli, Azmi Alan, Bahadır Köse ve Oğuz Aktürk”ün, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokma” suçundan 2 yıl ve “Silahlı örgüte yardım etme” suçundan da 7,5 yıldan 15’er yıla olmak üzere toplam 7.5 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede tamamı asker olan 45 şüpheli hakkında ise, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet, “Silahlı örgüte yardım etme” suçundan da 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istendi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR