16 Kasım büyük gün olacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Fransa’da işçi sınıfı ve emekçiler, Macron Yasası olarak tanımlanan ve iş güvenliğini ortadan kaldıran yasaya karşı, 16 Kasım’da sokaklara çıkacak.

“Güçlü bir Fransa” şiarıyla Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron’un ilk işi ekonomik krizin faturasını işçi ve emekçilere ödetmek için yeni yasalar çıkarmak oldu. “Reform” adı altında hazırlanan yasalar, işçilerin mücadele ile kazandığı tüm ekonomik, sosyal ve politik hakları gasp ediyor. Çalışma yaşamına ilişkin değişiklikler içeren yasaya karşı 16 Kasım’da işçiler sokaklara çıkacak. AvEG-Kon’a bağlı Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT), 16 Kasım yürüyüşüne çağrı yaptı.
ACTİT yazılı açıklamasında, “Fransa proletaryasının uzun mücadeleler sonucu kazandığı haklar ve ‘CODE de Travaille’ yasası bütün Avrupa proletaryasının sempati ile baktığı sosyal bir iş yasasıdır. Bugün bu yasa tümden değiştirilmek isteniyor” dedi.

Haklar budanıyor

ACTIT’in açıklamasına göre, yasa çalışma koşullarını zorlaştırıyor, iş güvenliği ortadan kaldırıyor. Ayrıca ücretlerin durdurulmasını ve ücretlerde daha fazla kesinti öngörüyor. İzin hakları ve doğum ücretleri de düşürülüyor. Açıklamada, yasaya dair ayrıca şu bilgiler aktarıldı: “Yeni iş bulmayı ve kontratlı olmayı zorlaştırıyor. Gelecek kuşakların, yani gençlerin düşük ücretli çalışmasını istiyor. Sigorta primlerini kısıyor. Patronların işine yaramadığın zaman, senin işten atılmanı kolaylaştırıyor. Emeklilik süresini uzatmak istiyor. İş yerinde örgütlü olmanı engellemek için sendikal haklarını kısıtlıyor. Macron yasası, geleceğini, yaşam koşullarını zorlaştırıyor.” 16 Kasım’daki eylem Republiqe Meydanı’nda yapılacak.

PARİS

22

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR