21 ay sonra hakim karşısına çıkan 7 kişiden 2’si serbest

Post date:

Author:

Category:

Mersin’de tutuklanan ve 21 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıkan 7 kişiden 2’si serbest kalırken, 5 kişinin ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mersin’de 28 Ekim 2015 yılında üniversite öğrencileri ve mahalle gençliğine yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınarak, tutuklanan 7 kişinin ilk duruşması görüldü. “Örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “patlayıcı madde bulundurmak” iddiasıyla açılan dava Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklardan üniversite öğrencileri Uğur Orak, İsmail Ceylan, Abdülmelik Poyraz, Çekdar Alptekin ve Nizar Aka, Mehmet Kadir Ayhan, Mehmet Koç bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile duruşmaya katılırken, tutuksuz sanıklardan bazıları ile sanık avukatları duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme kimlik tespiti ardından savunmayla devam etti. Tutuklu sanıklardan 3 kişi Kürtçe savunma yapmak istedi. Mahkeme heyeti Kürtçe savunmaya izin vermezken, sanıklar savunma yapmadı. Diğer sanıklar üzerlerine atılı suçlamaları ret ederek, beraatlerini talep etti.

Ardından savunma yapan avukatlarda müvekkilerinin 21 ay sonra ilk kez mahkemeye çıktığını, isnat edilen suçların somut olmadığı, delillerin toplandığını belirterek, müvekkillerinin beraat etmesini, yargılanma devam edecekse ise de müvekillerinin uzun tutukluluk süresinin göz önüne alınarak, ” adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmasını talep etti. Kürtçe savunmaya izin verilmemesinin kabul edilemez olduğunu da savunma sırasında dile getiren avukatlar, sanıkların savunma hakkının ellerinden alındığını, herkesin kendini ifade etme hakkı olduğunu belirtti.

İddia makamı ise, tutuklu sanıkların kuvvetli suç şüphesi taşıdıklarını beyan ederek, tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Kısa bir ara ardından karar veren mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Nizar Aka ile Mehmet Kadir Ayhan’ın serbest bırakılmasına, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR