21. haftada deyişler söylendi, semah dönüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevilerin sesi TV10’un OHAL’in hemen peşinden çıkarılan KHK ile kapatılması neticesi çalışanların başlattığı eylemin 21. haftasında söylemler söylendi, semahlar dönüldü ve lokma duası okundu. OHAL’in ardından çıkarılan KHK ile kapatılan TV10 eylemleri 21. haftasında da devam ediyor. Eyleme bu hafta Ataşehir PSAKD Cemevi Yöneticileri ve PSAKD Kadıköy Şube yöneticileri ile Anadolu Erenler Cemevi Başkanı Ali Rençper, Cumartesi Anneleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Tv10 Londra Temsilcisi Elif Tabak destek oldu. Eylemde sık sık “Alevilerin sesi susturulamaz,” “Özür medya susturulamaz,” “TV10 susturulamaz” sloganları atıldı. Ayrı olarak evvelki gün TV10 binasındaki mal varlıklarının talan edildiği resimlerin olduğu dövizler taşındı.

“AŞKIMIZI, SEVDAMIZI GASP ETTİLER”

21 haftadır bu alanda sesimizi duyurmaya devam ediyoruz diyen Tv10 Programcısı Hüseyin Kelleci, “28 Ekim’de kapatılan ekranımızın iki gün öncede mallarına el koydular. Tv10 kapatanlar suçunuz şudur diye rastgele bir bildirim dahi göndermediler” diye konuştu. Aşkımızı, sevdamızı gasp ettiler diyen Kelleci, “TV10, Türkiye’nin her tarafındaki köylerinden, Erenlerin, Evliyaların, Dedelerin, Ocakların lokmalarıyla kurulduğunu söyledi. Kelleci, Türkiye’nin dört bir tarafındaki Alevilerin desteğini alarak Tv10’u kurduğunu belirterek, Kerbelada Şahı Merdan, Pir Sultan Abdal, Halaca Mansur, Seyit Nesimi ve Seyit Rıza gibi direnmeye devam edeceğiz” dedi.

“BU SİYASAL SÜRECİN BİR PARÇASI” “

Lokmalarımızla oluşturduğumuz ve bütün bu coğrafyada yaşayan Alevilerin ve Ezilenlerin yaşadıkları meseleleri objektif, özgürce yaşatabilmek, söyleyebilmek ve gösterebilmek için kurulan TV10’nun kapatılmasını biz Aleviler olarak, Alevilerin sesinin kesilmesi olarak yalnızca görmüyoruz” diyen Pir Sultan Abdal Ataşehir Şube Başkanı Hasan Gülüm, özgür medyanın susturulmasının bu ülkede yaşayan öteki tüm halkların sesinin birbiriyle olan iletişiminin, diğer isimiyle örgütlülüklerinin zayıflatılmasına yönelik en temel iletişim aracı olan TV10’nun kapatılması olarak gördüğünü söyledi.

“KÜLTÜRLERİN BULUŞMASINI ENGELLEYEN BİR ADIM”

Gülüm, “Bu ülkede asırlardır ezilen, ötekileşen, kırımlara uğrayan Alevilerin son senelerde TV10 ve diğer televizyonlarla aslında yaşadıkları coğrafyalarda kendisi dışındaki Alevilerin hem varlıklarını hem inançlarını hem de kültürlerinin toplum nezdinde görülmesine sebep tasarı televizyonlarımızın kapatılması bu arada bu sesin kesilerek, bu kültürün uzun müddet diğer kültürlerle buluşmasını engelleyen bir adım olarak görüyoruz” diye belirtti.

“KAPATMALARA KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ”

KHK’ler gerekçe gösterilerek bu ülkede antidemokratik uygulamaların yaşatıldığına dikkat çeken Gülüm, “TV10 ve medya emekçileri de bunlardan birtanesidir” dedi. Gülüm, lokmalar ve halkın gösterdiği rızalık ölçüsünde bu televizyonun kapatılmasına karşı olan sesi bir gün önce nasıl devam ettiyse bugün burada, yarında bu sesin kesilmemesi için tüm alanlarda yüksek bir sesle haykırmaya devam edeceklerini kaydetti.

“SOKAK BİZİM YERİMİZDİR”

TV10’nun lokmalarla kurulduğunu söyleyen Kadıköy Şube Yöneticisi Akif Keçeli, “Medya olmadan sesimiz asla olmayacaktır. Alevi toplumu yıllarca susturulmaya çalışılıyor. Ne vakit ki Aleviler seslerini medya yoluyla duyurmaya başladıkları noktada kanallarımız başta Tv10 susturulmaya çalışıldı. Mevcut düzene karşı olan tüm demokratları, devrimcileri, yurtseverleri kendinden olmayanı susturmaya çalışıyorlar” diyen Keçeli, “Fakat ne hikmetse kendisinin medyası her türlü pisliğe, her türlü yolsuzluğa, her türlü insan hakkı ihlallerine, kendisinden yana olanlara istedikleri olanağı veriyor fakat kendisine karşı olan bilhassa Alevi yayın yapan kuruluşları kapatmayı kendilerine güç sayıyor. Bununla da Alevi toplumu susturulmaya çalışılıyor. Ama onlar saraydan yönetsinler biz sokakta olacağız. Sokak bizim  yerimizdir, sokak bizim soluğumuzdur,  yayın uzuvlarımız da bizim soluğumuzdur” diye konuştu. TV1O Londra Temsilcisi Elif Tabak ise TV10’un Avrupa’da da ciddi çalışmalar yürüttüğünü belirterek, oradaki çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Tabak “TV10, Alevi inancını ifade ettiği için kapatıldı. Kendi memleketimizde, doğduğumuz topraklardan hiçbir hakkımız hukukumuz yokken uluslararasında bir çok hak almış bir toplumuz. Orada ki mücadelenin burada da  devam edeceği inancı taşıyorum” diye konuştu. Tv10 eyleminde konuşmaların ardından zakir Vedat Göl’ün söylemleriyle semah dönüldü. Kureşan Ocağı Piri Ali Erdem’in lokma duasıyla son buldu.

Semra Acar / İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR