22 yıldır kayıplarını arıyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ZEYNEP KURAY

27 Mayıs 1995 Cumartesi günü saat 12.00’de kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları “Gözaltındaki kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, sorumlular bulunsun ve yargılansın” talebiyle Galatasaray’da ilk kez oturma eylemi yaptı. Cumartesi Anneleri’nin oturumu bugün 22’nci yılına girdi. Sebla Ercan, Cumartesi Anneleri oturumunu başlatan yurttaşlardan birisi. 22 yıldır her Cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda adalet isteyen

Ercan, kayıpların akıbetini bulmak için verilen mücadele için, “Okyanusta kum tane aramaya benziyor” diyor. Ercan, mücadelenin bu kadar uzun sürmesinin nedeninin, devletin gözaltında kaybedilenlerin akıbetini bilinçli olarak açıklamaması olarak ifade ediyor. “Elimizde onları arayabilecek hiçbir bilgi, hiçbir veri yok” diyen Ercan, şöyle devam ediyor: “Bugün eğer gözaltında kayıpların akıbeti açıklansaydı ve failler yargılansaydı ne Gezi’de, ne Suruç’ta ne de Ankara’da insanlar katledilmeyecek; panzerler duvarları yıkıp çocuklar öldürülmeyecekti.”

Türkiye’de kayıplarla mücadele etmenin aynı zamanda cezasızlıkla mücadele etmek anlamına geldiğini ifade eden Ercan, “Cezasızlıkla mücadele etmek yaşam hakkını ve demokrasiyi savunmaktır. Bu değerleri savunmak da sadece kayıp yakınlarının değil, kendine insanım diyen herkesin görevidir” dedi.

BİRGÜN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR