220 cenaze aylardır bekliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

220 cenaze aylar geçmesine rağmen teşhis edilemezken, Xarpêt , Amed, Dîlok, Riha, Meletî, Mêrdîn, Erzerom, Qoser, Silopiya ve Şirnex’te kimsesizler mezarlığında defnedilmiş durumda. Yaşamını yitirenlerin aileleri cenazelerin teşhis edilmesini  bekliyor

Cizîr (Cizre), Silopiya (Silopi), Hezex (İdil), Şirnex (Şırnak), Gever (Yüksekova), Sûr ve Nisêbîn (Nusaybin) başta olmak üzere pek çok yerde yaşanan çatışmalarda, yaşamını yitirenlerin cenazeleri teşhis edilmeyerek kimsesizler mezarlığında bekletiliyor.

223 gündür 13 cenaze

Amed’in Sûr ilçesinde 28 Kasım 2015’te ilan edilen ve 8 Mart’ta “operasyon bitti” açıklanmasının üzerinden 223 gün geçmesine rağmen yaşamını yitiren 13 cenazenin kimlik teşhisi yapılmadı. 57 kişinin cenazesi ise ailelerin defalarca kan örneği vermesine rağmen aylarca süren bekleyişin ardından teşhis edilebildi.

23 cenaze alındı

Şirnex’te 53 cenazeden 23’ü teşhis edilebildi. Ailelerin başvurusu üzerine verilen DNA örneği veya biyolojik teşhis ile tespit edilen cenazeler alınarak defnedildi. Çok sayıda cenaze ise ailelerden habersiz şekilde kentin çevre köylerinde defnedilirken, sayıları netleştirilemeyen birçok cenaze ise Silopiya’da bulunan kimsesizler mezarlığında defnedildi.

Nisêbîn’de bilgi yok

Nisêbîn’de saldırıların yoğun olarak yaşandığı ve “sokağa çıkma yasağı”nın halen sürdüğü mahallelerden çıkarılan cenazelerin tamamı kimsesizler mezarlığında bekletiliyor.

51 cenaze Erzerom’da

Gever’den gönderilen 51 cenaze Erzerom’daki (Erzurum) kimsesizler mezarlığında bekletiliyor. Cenazelerin teşhis edilmemesi ise ailelere yönelik işkence olarak değerlendiriliyor.

46 cenaze teşhis edilmiyor!

Cizîr’de ise 46 cenazenin kimliği  henüz teşhis edilmiş değil. 278 cenaze, yüzlerce ailenin başvurusu üzerine DNA örneği sonucu teşhis edilmişti.

220 aile bekliyor

220 cenaze aylar geçmesine rağmen teşhis edilemezken, Xarpêt (Elazığ), Amed, Dîlok (Antep), Riha (Urfa), Meletî (Malatya), Mêrdîn (Mardin), Erzerom (Erzurum), Qoser (Kızıltepe), Silopiya ve Şirnex’te kimsesizler mezarlığında defnedilmiş durumda. Yaşamını yitirenlerin aileleri cenazelerin teşhis edilmesini bekliyor.

Özgür Paksoy – Ruken Demir / Amed – Diha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR