23 bin kişi Minbic’e sığındı

  0
  177

  Türkiye’nin yürüttüğü “Fırat Kalkanı” isimli harekatta yerlerinden edilen yurttaşlar, Minbic’e sığınıyor. 24 Ağustos’ta başlayan “Fırat Kalkanı” sonrası Cerablûs ve Bab’tan Minbic’e göç edenlerin sayısı 23 bini geçti. Ayrıca son günlerde Bab’a yapılan yoğun bombardımanda sivillerin hayatını kaybetmesiyle çok sayıda kişi Minbic’e göç ediyor.

  Kente gelen göçmenler El-Osecilî, Cib Mexzûm, El-Boxaz, El-Kawiklî, El-Seyadê, Xirbêt El-Rûs, El-Niêmiyê, El-Farat, Ebû Qelqel ve Xerîce köylerine yerleştirilirken, sadece üzerlerindeki kıyafetlerle kaçabilen göçmenler zor günler yaşıyor.

  Minbic Sivil Meclisi Göçmen Bürosu, kentteki bütün imkanlarla göçmenlere destek olmaya çalışsa da göçmenleri soğuktan koruyabilecek kışlık çadır bulunamıyor. Göçmenler için kamp inşa etme çabasında olan Sivil Meclis, uluslararası kurumlardan destek alamadığı için bu planını hayata geçiremiyor.

  Her geçen gün göçmen sayısının arttığı Minbic’te Sivil Meclis’in kayıtlarına göre göçmen sayısı 23 bine ulaştı. Ancak artan sayıya karşılık uluslararası kurumlar tarafından gerekli yardım yapılamıyor.

  MINBIC / ANHA

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here