25 bin çalışana soruşturma

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Darbe girişimi bahanesiyle ilan edilen OHAL’le kamuda başlatılan kıyım sürüyor. AKP hükümeti şimdiye kadar yüz bini aşkın kişiyi kamudan atarken, Bakanlar Kurulu, özelleştirilen kuruluşlardan 4/C statüsünde kamu kurumlarına geçirilen personel hakkında “terör soruşturması” başlatılması için karar aldı. Yaklaşık 25 bin çalışan hakkında soruşturma açılacak.

Cadı avı sürüyor

Bakanlar Kurulu kararıyla özelleştirme nedeniyle iş sözleşmeleri sona eren işçilerin kamuda istihdam edilmelerine ilişkin esaslarda değişiklik yapıldı. Yaklaşık 25 bin kişiyi ilgilendiren karar, önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre mevcut 4/C’liler için de güvenlik soruşturması açılacak ve “terör örgütlerine yardım eden, kamu imkanlarını bu örgütlere destek için kullanan ve örgüt propagandası yaptığı tespit edilenlerin” sözleşmeleri feshedilecek. Özelleştirme nedeniyle işsiz kalanlar, kamuda, 4/C statüsünde geçici süreyle istihdam ediliyor. 4/C’liler ağırlıklı olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile TÜİK gibi kurum ve kuruluşlarda görev yapıyor.

İhraçlar engellileri de vurdu

Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şubesi’nin araştırmasına göre KHK’lerle ihraç edilen engelli kamu emekçilerinin sayısı 750 ile 900 arasında. Dernek, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, darbe ile mücadele adı altında yaşanan hak ihlallerinin boyutunun günden güne arttığını, “İhraç edilenlerin” sistematik bir ayrımcılıkla karşı karşıya bırakıldığını belirtti.

KHK rejimi isteniyor

Avukat Cemal Demir, “Bugünkü KHK’ler aslında istenen sistemin provasıdır. Tam bir darbe uygulaması ile karşı karşıyayız. Referandumun sonucu ‘hayır’ olsa dahi, bizzat bu referandum ciddi bir meşruiyet sorunu ile karşı karşıyadır” diye konuştu. Avukat Ümit Dede ise “Referanduma götürülen değişiklik paketinde kuvvetler ayrılığı, yasama ve yargının bağımsızlığı ortadan kaldırılıyor” dedi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR