25 yıl önce gözaltına alındı, bir daha ulaşılamadı!

Post date:

Author:

Category:

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, eylemlerinin 608’inci haftasında video yayımladı. İHD Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, 1995 yılında Silvan’ın Eşme köyünde Türk askerleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ali İhsan Dağlı’nın kayıp hikâyesini okudu.

DAĞLI’NIN HİKÂYESİ

Acer, Ali İhsan Dağlı’nın, 14 Nisan 1995 tarihinde çıkan bir çatışma sonrası 7 militanla birlikte gözaltına alındığını bilgisini aktararak, şunları söyledi:
“Köy Muhtarı Mehmet Şirin Kılıç, gözaltına alınan Ali İhsan Dağlı’nın köyden götürüldüğüne ve sol elinden yaralandığına şahit olur. Köy muhtarının aktardıklarına göre; Ali İhsan Dağlı önce Hişkamergê köyüne götürülür. Yarım saat burada bekletildikten sonra bir helikoptere bindirilerek Silvan Jandarma Komutanlığına götürülmüş. Ali İhsan Dağlı’nın köyden çıkartılırken kurşun yarasından dolayı gömleğinin kanlı oluğuna şahit olunur. Gözaltına alınan köy muhtarı ertesi gün serbest bırakılır. Ancak Ali İhsan Dağlı’dan bir daha haber alınamaz.”
(…) Ailenin İHD’ye başvurmasından dolayı köy güvenlik güçleri tarafından basılır ve aile askerler tarafından tartaklanır. Ailenin 2009 yılında derneğimize yapmış olduğu başvuruya göre, bu baskılar Dağlı kaybedildikten sonra sürekli devam eder. 11 Ekim 1995 yılında Evrensel gazetesinin ‘İşte Kayıp’ başlıklı haberi ile Ali İhsan Dağlı’nın gözaltında çekilmiş fotoğrafı ile gözaltına alındığı belgelenir. Fotoğrafta Ali İhsan Dağlı’nın sol elinin sarılı vaziyette olduğu görülür. Ailesi çekilmiş bu fotoğraf dışında kayıp Ali İhsan Dağlı’ya ilişkin başka bir somut bilgiye ulaşmaz. 16 Ekim 1995 tarihinde bu fotoğraf şubemize gelen ailesi tarafından teşhis edilir.”
Acer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’yi Ali İhsan Dağlı’nın kaybedilmesinden dolayı mahkûm ettiğini de hatırlattı. 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR