29. Yılında Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler Ankara’da anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PİRHA – Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler Ankara’da yapılan program ile anıldı.

Video eklenecek…

Başta Alevi kurumları olmak üzere çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü, Sivas’ta katledilen 33 yurttaşı Ankara’da andı.“İnsanca yaşam, eşitlik, özgürlük ve adalet için gelin canlar bir olalım” çağrısı ile Beşevler Metro durağında toplanan kitle, buradan yürüyüşe geçti.“Sivas’ın Işığı sönmeyecek. Katillerden hesap sorulacak. Dün Maraş’ta, bugün Sivas’ta, çözüm faşizme karşı savaşta. Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar.” sloganlarının atıldığı yürüyüş boyunca yaşamını yitiren 33 kişinin de fotoğrafları taşındı. Anıtpark’ta son bulan yürüyüşle birlikte anma yapılacak alana geçildi.

Anma programı, katledilenler için saygı duruşu ile başladı.  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Esat Nurullah Ünsal, yaptığı konuşmada “Unutmadık, unutturmayacağız. Biz biliyoruz ki arka planı da olan bu katliam gericiler tarafından yapılmıştır.  Katliama ilişkin süren dava devam ediyor. İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Anmadaki bir diğer konuşmacı ise Gülsün Karababa’nın kardeşi Nilgün Karababa oldu. “Bize bugün yapılanlar sebebiyle konuşmamı uzun tutmayacağım” diyen Karababa, kolluk güçlerinin, anmaya katılanlara karşı tutumunu eleştirerek “Bizi bu alana sıkıştırdıkları için 1 dakika boyunca ıslıklarımızla protesto edelim” çağrısında bulundu.“SİZLER YEZİT SOYUNDANSINIZ”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR