29 yıllık öğretmen artık pazarcı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sınıf öğretmeni olan Haydar Polat, KHK ile önce açığa alındı, ardından da ihraç edildi. İstanbul Ataköy Halk Pazarı’nda Dersim’den getirdiği ürünleri satarak geçimini sağlamaya çalışan Polat, ‘En büyük isteğim mesleğime geri dönmek’ diyor

Dersim’de 29 yıl sınıf öğretmenliği yapan Haydar Polat, eylül ayında OHAL kapsamında yayınlanan KHK ile açığa alındı. Açığa alındıktan sonra Dersim’den İstanbul’a göç eden Polat, cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle de görevden ihraç edildi. Gazete Duvar’dan Hacı Pişkin’e konuşan 29 yıllık öğretmen Polat, “İstanbul’a neden geldiniz?” sorusuna şu cevabı veriyor: “Hayatta tutunabilmek için… Dersim’den getirdiğim organik ürünleri pazarda satarak hayatıma devam etmeye çalışıyorum.”

Öğretmenlik yaptığı zaman içerisinde öğrencileriyle arkadaş gibi olduğunu söyleyen Polat, görevden alınmadan önce 4 yıldır Dersim merkezde bulunan Vali Mehmet Ali Türker İlkokulu’nda öğretmenlik yapıyordu. Sonrasında İstanbul’daki pazarda Dersim’den getirdiği bal, peynir, fasulye gibi ürünleri satarak geçimini sağlamaya çalışan Polat, memurluktan çıkartıldıktan sonraki duygularını, “O an çok üzüldüm. Öğrencilerimden, memleketimden uzak kalmak ve bana ait olmayan bir mesleği yapmak beni çok üzüyor” sözleriyle dile getirdi.

Kavuşma hayali

Polat, Eğitim-Sen’02in ilk kurucularından ve ilk merkez yöneticileri arasında yer alıyor. İstanbul Ataköy Halk Pazarı’nda tezgah açan Polat’a destek olmak için birçok kişi sosyal medyadan çağrılarda bulunuyor. Öğretmenlik yıllarında öğrencilerine kültür, bilim ve sanat gibi alanlarda dersler verdiğini aktaran Polat, şöyle devam ediyor: “Bir an önce göreve dönüp öğrencilerime tekrar kavuşabileceğim günleri hayal ediyorum. Ama içerisinde bulunduğumuz zaman dilimi benim uzun bir süre daha pazarcılık yapacağım anlamına geliyor. Bugüne kadar hep güzel insanlara emek verdim. Bundan sonra da hep güzel insanlara emek vermeye devam edeceğim.”

‘Mücadeleye devam’

Haydar öğretmen, iktidarın kendi aralarında geliştirdiği oyuna kurban edildiklerini vurguluyor. Yıllardır darbelerle mücadele ettiğini ifade eden Polat, şunları söylüyor: “Biz yıllardır hep darbelerle mücadele ettik. Bize yönelik yapılan baskıları ve görevden alınmamızı ahlâki bulmuyorum. Operasyonların bize karşı yapılması ve binlerce öğretmen arkadaşımızın açığa alınıp görevden ihraç edilmesi ciddi kaygılara neden oluyor. Bu haksızlıklar artık son bulmalı. Şu an ne ile itham edilip görevden alındığımı dahi bilmiyorum. Bu durum akla ve mantığa aykırıdır. 29 yıllık öğretmenlik hayatım boyunca öğretmenliği zevkle ve isteyerek yaptığıma inanıyorum. Şu an tek istediğim şey, görevden alınan öğretmenlerin tekrar mesleğe başlatılması ve bu hukuksuzluğun son bulmasıdır. Her ne olursa olsun mücadeleme devam edeceğim.”

Haydar öğretmenin görevden ihraç edildiğini öğrenen birçok yurttaş ise destek için sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlar yapıyor. İstanbul Ataköy Halk Pazarı’nda tezgah açan Polat, Dersim’den getirdiği organik gıdaları satarak hayatına devam etmeye çalışıyor…

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR