30 partiden cepheye ziyaret

Post date:

Author:

Category:

Array

Rojava-Kuzey Suriye’den 30 siyasi parti ve örgüt, “Fırat’ın Gazabı” operasyonundaki savaşçıları cephede ziyaret etti. Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Kobanê’nin güneyindeki karargahlarını ziyaret eden 30 parti temsilcileri, YPG resmi sözcüsü Rêdûr Xelîl ile YPJ Komutanı Nesrîn Abdullah karşıladı.

Siyasi parti temsilcileri için düzenlenen askeri törende konuşan Cizîrê Kantonu Savunma Konseyi Eşbaşkanı Rêzan Gulo, Kürt halkının dayanışmasına vurgu yaparak, böylesi bir dönemde bütün karşıt planlara karşı Kürt halkının çıkarını birlikte araması gerektiğini kaydetti. Siyasi partilerin artık birlik için adım atması gerektiğini vurgulayan Gulo, “Ulusal Kongrenin bir an önce gerçekleşmesi lazım. Ulusal birlikle, askeri başarılar da taçlanacak” dedi.

‘YPG/YPJ’yi destekliyoruz’

Gulo’nun ardından konuşan Suriye Sol Demokrat Parti Genel Sekreteri Salih Gedo da, “Siyasi partilerimiz bugün savaş cephesinde toplandı. Hepimiz YPG/YPJ’yi destekliyoruz. Bugün Kürt halkının tüm bölgede ve özellikle Suriye’de yarattığı büyük etki daha derinden hissediliyor. Özgür ve ortak yaşam pratiği, her gün daha da büyüyor. Rojava halkları, Kürt, Arap ve bütün uluslar ve etnik gruplar, bir aradalığı daha da pekiştiriyor. Bir kez daha savaşçılarımızın yanında olacağımızı deklere ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

‘Ulusal Kongre’ye vesile olsun’

Kongreya Star Üyesi Welîde Botî ise, YPG/YPJ savaşçılarının tüm gücüyle insanlık düşmanlarına karşı kararlıca savaştığını söyleyerek, “Rojavalı kadınlar ve Kongreya Star olarak, bizler de tüm gücümüzle savaşçılarımızın yanında olacağımızı belirtiyoruz. Bizlerin bugün burada toplanması çok önemli bir gelişme. Umuyor ve diliyoruz ki bu birliktelik Ulusal Kongre’ye vesile olsun” dedi. Konuşmaların ardından siyasi parti ve örgüt temsilcileri, savaşçılarla yaptıkları sohbetin ardından karargahtan ayrıldı.

KOBANÊ / ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR