30 yıllık tutuklu Tanrıverdi cezaevinden çıktı

Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ramazan Tanrıverdi 30 yıl 6 ay ardından cezaevinden çıktı

Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ramazan Tanrıverdi, 30 yıl 6 ay ardından cezaevinden çıktı. Tanrıverdi 1992’de Amed’in Bismil ilçesinde gözaltına alındıktan sora çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yapılan yargılamada “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cezasının dörtte üç olan 30 yılını 28 Ekim 2022 tarihinde tamamladı. Ancak cezaevinde aldığı bir disiplin cezası nedeniyle 6 ay hapis cezası verildiği için tahliye edilmedi. 6 ay cezasını da tamamlayan Tanrıverdi coşkulu bir şekilde karşılandı.

Tanrıverdi’yi karşılamak için ailesi erken saatlerden itibaren Bismil ilçesinden cezaevi önüne geldi. Tanrıverdi ailesine STK ve siyasi parti yöneticileri eşlik etti.

Tanrıverdi, cezaevinden çıkarken zılgıt ve alkışlarla karşılandı. Kendisini karşılaya gelenlerle selamlaştıktan sonra barışın sembolü olan beyaz güvercinleri uçurttu. Ardından da kısa bir konuşma yapan Tanrıverdi: “Bu halkı burada gördükten sonra artık benim için 30 yıllık bir hiçtir. Çok sevdiklerimizi de cezaevinde bıraktık. Umudum var en yakın zamanda onlarla özgür yarınlarda buluşacağız” ifadelerini kullandı.

Tanrıverdi kendisi için Bismil’den gelenlerle birlikte alkış ve zılgıtlarla Bismil’e doğru çıktı.

HABER MERKEZİ

#yıllık #tutuklu #Tanrıverdi #cezaevinden #çıktı

EN SON EKLENENLER