33 tutuklu siyasetçinin iddianamesi 18 aydır yok

0
219

 Derik’te 18 ay önce tutuklanan belediye eşbaşkanları ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 33 siyasetçi hakkında iddianame hala hazırlanmadı. Soruşturma dosyası iki kez “eksik delil” gerekçesiyle başsavcılıktan döndü. Dosya üçüncü kezdir başsavcılığa gönderildi.

Mardin’in Derik ilçesinde geçtiğimiz yılın Şubat ayında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklanan 33 siyasetçi ve belediye çalışanı hakkında iddianame hala hazırlanmadı. Aralarında İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Derik Belediye Eşbaşkanları Sabahat Çetinkaya ve Abdulkerim Erdem’in de bulunduğu siyasetçiler hakkında yürütülen soruşturma dosyası üzerindeki “gizlilik kararı” ise kaldırılmadı.

DOSYA SAVCILAR ARASINDA GİDİP GELİYOR!

Derik Savcılığı’nın, siyasetçiler hakkında 2 kez hazırlayıp Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği soruşturma dosyasının ise “eksik delil” gerekçesiyle iade edildiği öğrenildi. Avukatlar, başsavcılığın tutuklu bulunan siyasetçilere yöneltilen suçlamaların ayrıntılarına yer verilmediğinden kabul etmediğini belirtti.

DOSYA 3’ÜNCÜ KEZ BAŞSAVCILIĞA GÖNDERİLDİ

Dosya hakkındaki “gizlilik kararı”ndan dolayı soruşturmanın şu an ne aşamada olduğunu bilmediklerini belirten avukatlar, dosya hakkında görüşme taleplerinin de sürekli reddedildiğini kaydetti. Yaklaşık 2 ay önce dosyanın yeniden başsavcılığa gönderildiğini aktaran avukatlar, davanın halen açılmadığını ifade etti.

17 ayı aşkın bir süredir iddianamelerinin hazırlanmasını bekleyen siyasetçi ve belediye çalışanlarının isimleri şöyle: Derik Belediye Eşbaşkanları Sabahat Çetinkaya ve Abdulkerim Erdem, Murat Özüçalışır, Şükran Aksoy, Şükran Özer, Suphi Söylemez, Sedat Özbahçeci, Nimetullah Alaş, Mülkiye Şimşek, Murat Özbahçeci, Rıdvan Dip, Metin Caruş, Merve Ayebe, Tuba Dündar, Meliha Kıran, Mehmet İhsan Denk, Mehmet Ejder Tur, Mehmet Ektiren, Mahsum Günsel, Mahsum Temel, İbrahim Poyraz, Hamdullah Dinler, Hacı Ataklı, Gurbet Ektiren, Fırat Özdemir, Doğan Özbahçeci, Aydın Vural, Ümit Mamu, Aladdin Ecer, Aladdin Daşçı, Ahmet Yapıcı, Abidin Dolek, Abdullah Ataklı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here