5 ay sonra çocuklarını kimsesizler mezarlığından aldılar

Post date:

Author:

Category:

Lice’de yaşamını yitiren ve kimsesizler mezarlığına defnedilen HPG’li Netice Katar ile Bünyamin Öncü’nün cenazeleri 5 ay sonra aileleri tarafından alınarak toprağa verildi. HPG’li Katar’ın annesi Rınde Katar, törene katılanlara kına yakarak, “Bugün kızımın düğünüdür” dedi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 7 Mart’ta çıkan çatışmada yaşamın yitiren HPG’liler Netice Katar ile Bünyamin Öncü ailelerine haber verilmeden Bağlar Yeniköy’deki kimsesizler mezarlığına defnedildi. Ailelerin teşhis için başvurusu üzerine yapılan DNA testinin sonuçları çıktıktan sonra aile savcılık izniyle mezarları açtı. Sabahın erken saatlerinde kimsesizler mezarlığına gelen aileler ve yurttaşlar cenazeleri aynı mezarlık içinde farklı bir bölüme götürdü.

‘BUGÜN KIZIMIN DÜĞÜNÜDÜR’

HPG’li Netice Katar’ın cenazesi defnedilirken annesi Rınde Katar, bir tasın içine koyduğu kınayı havaya kaldırarak şarkı söyleyip oynadı. Zılgıt çeken anne Rınde Katar, mezar başında kına yakıp, cenazeye katılanların eline sürdü. Asla ağlamayacağını söyleyen Katar’ın, “Bugün kızımın düğünüdür” sözleri, duygusal anlar yaşattı. Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 1990 yılında doğan HPG’li Katar’ın, 2008 yılında PKK saflarına katıldığı öğrenildi.

Dini vecibelerin yerine getirilmesi ardından Çınar doğumlu, geçen yılın Mart ayında PKK’ye katılan Bünyamin Öncü ile Katar, dualar eşliğinde toprağa verildi.

Defin işlemi sırasında mezarlık polislerce ablukaya alındı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR