5 Haziran patlamasında yaşamını yitirenler anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP’nin 5 Haziran mitinginde gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitirenler anıldı. Anmada konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, bu patlamanın yeni sürecin başlangıcı olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), partilerinin 5 Haziran’da Diyarbakır’daki İstasyon Meydanı’nda yaptığı seçim mitinginde yaşanan patlamada yaşamını yitirenleri aynı noktada andı. Anmaya, HDP milletvekilleri, HDP ve DBP Diyarbakır il yöneticilerinin yanı sıra patlamada yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralanan kimi yurttaşlar katılırken, anmanın gerçekleştirileceği İstasyon Meydanı’nın etrafında çok sayıda zırhlı araç ve polis bekletildi.

Burada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer, patlamada yaşamını yitirenlere başsağlığı dileyerek, “Buradaki patlamayı örgütleyen zihniyet bugün de devam ediyor. Ama bu zihniyete karşı bugün de bir duruş ve direniş var. Bu zihniyete karşı her ne olursa olsun çalışma ve mücadelemiz devam edecek” dedi.

‘5 HAZİRAN, ÇÖZÜM KAPISININ KAPATILMA GÜNÜDÜR’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise, 5 Haziran’ın kendileri açısından asla sıradan bir gün olmadığını belirterek, “Bu sıradan bir patlama da değildir. 5 Haziran bu ülkenin belki de yüzyıllık sorununun da çözüm kapısının aralandığı bir dönemde o kapıyı zorbalık yöntemleri ile kapatma günüdür. 2015 yılında bu saatlerde burada patlayan bomba daha önce Tendürek Dağı’nda yaşanan provokasyonun devamıydı. Yine 5 Haziran’dan 20 gün önce Adana ve Mersin’deki il binalarımıza yapılan saldırıların devamı niteliğindeydi” değerlendirmelerinde bulundu.

‘TÜRKİYE’NİN IŞİD İLE BAĞLANTISINA KİMSE İNANMIYOR’

Bombayı patlatan gencin isminden çok arkasındaki bağlantıların aydınlatılması gerektiğini belirten Yıldırım, “Ama Türkiye’de siyasi iktidar ve devlet aklı o patlamayı aydınlatmadığı için ve bütün bu saldırıların bağlantılarını ortaya koymadığı için bu patlamadan sonra Suruç’ta yine gençlerimiz bu barbar gruplarınca öldürüldü. Yine Ankara’da yüzü aşkın canımızı toprağa gömdük. İktidar tüm bu patlamaların perde arkasını aydınlatmadığı için üzerindeki kuşkuları dağıtamamış ve Ağustos 2016’da Antep’te bir düğün etkinliğinde 60 canımızı kaybettik. Bunlardan hiçbiri birbirinden bağımsız değildir. Bu patlamaların hepsi aynı puzzlenin parçalarıdır. Gerek yargı gerekse kolluk siyasi iktidarın baskısından kurtulamadığı için bu olayları aydınlatamaması nedeniyle bütün dünyada IŞİD ile olan mücadelesine kimseyi inandıramamıştır. Eğer bu olayları aydınlatmış olsaydı bütün dünya Türkiye’nin IŞİD ile olan mücadelesine biraz olsun samimiyet biçerdi. Türkiye’de siyasi iktidar dışında hiç kimse Türkiye’nin IŞİD ile mücadele ettiğine inanmıyor” ifadelerini kullandı.

“Kürt fobisi onların aklını öyle bir bağlamış ki içte ve dışta bu ülkenin belki de 100 yıllık tarihinde yaşadığı en güzel sürecini, en aydınlık sürecini ortadan kaldırmıştır” diyen Yıldırımın konuşması şu şekilde: “Bu 5 Haziran günü patlayan bombanın öncesi de var sonrası da. 5 Haziran bir süreçtir ve halen devam ediyor. 5 haziran öyle bir süreçtir ki 4 Kasım günü cumhuriyet tarihinin en büyük ve en aşağılık siyasi darbesi ile HDP’nin eşbaşkanlarının, milletvekillerinin tutuklanması, belediyelerine kayyum atanması ile iltisakı vardır, alakası vardır. Aynı zihniyet tarafından yönetilmektir. Biri siyasi darbe yapar diğeri bu patlamanın faillerinin ortaya çıkarılmasından imtina eder.

Hangi soruşturmayı yürüttünüz? Devlet içerisinde bu işte ihmali olan kaç kişiyi ortaya çıkardınız? Yoksa Orhan Gönder’in tek başına bombayı hazırladığını, tek başına buraya koyduğunu, koruyanın sahiplenenin olmadığına inanmamızı istiyorsanız buna kargalar güler.

5 Haziran süreci nasıl bir faşizm ise bu faşizme karşı insanlığın onurunu, vicdanını korumaya çalışan bir mücadele geleneği de var. Bu mücadeleyi ortadan kaldırmak isteyen 2 yıl önce bu saat ve dakikalarda bu meydan da düğmeye bastılar. Bu işin takipçisiyiz. Belediye başkanlarımızı, milletvekillerimizi bu uğurda rehin vermiş olsak bile kürdün son ferdi kalıncaya kadar bu işin takipçisi olacağız.”

Yapılan konuşmaların ardından patlamanın gerçekleştiği alana karanfiller bırakıldı.

YAŞAMINA YİTİRENLER ERGANİ’DE DE ANILDI

Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda HDP tarafından 5 Haziran 2015’te düzenlenen seçim mitingine dönük bombalı saldırıda yaşamını yitirenler Ergani’de de anıldı. DBP ve HDP ilçe örgütleri tarafından DBP binasında düzenlenen anmaya çok sayıda yurttaş katıldı. Anmada yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Etkinlikte konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı İbrahim Bingöl, yaşamını yitirenleri saygıyla andıklarını belirterek, “Mücadelelerine bağlı kalacaklarının sözünü veriyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR