61’inci kişiye yasak 61 adımlık nöbette sona gelindi

0
144

HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde yasak, bariyer ve engellemelerle sona yaklaşıldı. “61’inci kişi giremez” kuralının geçerli olduğu Gündoğdu Meydanı’ndaki alanın 61 adımda bitmesi, bariyerlere hapsedilmiş “en uzun soluklu eylem” olarak tarihe geçti.

İzmir’de her eylem, miting ve direnişin adresi Gündoğdu Meydanı beş gündür, “adalet” talebinde bulunan Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ağırlıyor. Yasak, bariyer ve engellemelerin damga vurduğu Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde sona yaklaşıldı. Diyarbakır’ın sıcağından İzmir’in mavi sularına uzanan nöbet eylemi, Türkiye’de bariyerlerle çevrili “en uzun soluklu eylemi” oldu.

Diyarbakır, İstanbul ve Van’a nazaran yasaklar daha esnetilmiş olunsa da “61’inci kişi giremez” kuralı Gündoğdu Meydanı için de geçerli. 61’inci kişinin giremediği alan baştanbaşa 61 adımda bitiyor.

‘HEVAL SIZMA VAR’

Gündoğdu bariyerlerinin önünde, “Bekleyen arkadaşlarımızın girebilmesi için biz çıkalım” anonsuyla sıranın kendisine gelmesini bekleyen adalet sevdalıları hiç eksik olmadı. Bariyerleri aşanlar sadece insanlar değil, meydanın müdavimi olan kediler de var. Bariyerlerin altından ürkekçe nöbet yerine giren kedileri, HDP’liler “Heval sızma var” sözleriyle karşılıyor.

‘ACABA KONSER Mİ VAR’

Bariyerlerin içinden bihaber olanlar ise, “Acaba konser mi var” düşüncesiyle vicdan ve adalet kuyruğunda buluyor kendisini. Yasak listesinde yer alan bağlama, milletvekiline hediye gelince kendisini içeride buluyor.

CHP’Lİ BAŞKANIN SÜPRİZİ NE OLACAK?

Nöbetin ilk üç gününde CHP’li kent milletvekilleri destek verirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan şimdiye kadar olumlu veya olumsuz tepki gelmemesi dikkat çekti. Nöbet başlamadan önce HDP’lilerin ziyaret ettiği Kocaoğlu, “Size bir sürprizim olacak” sözü ise gizemini koruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here