66 yaşındaki KOAH hastası: Cezaevi koşulları hastalığımı tetikliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KOAH hastası 66 yaşındaki tutuklu Şemsettin Kalkan, cezaevi koşullarının hastalığını tetiklediğini belirtti. Üniversite hastanesinin “cezaevinde kalamaz”, Adli Tıp Kurumu’nun ise “cezaevinde kalabilir” raporu verdiğini söyleyen Kalkan, gün geçtikte durumunun kötüye gittiğini anlattı.

Türkiye cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Sürekli baskı ve işkenceyle gündeme gelen Adana Kürkçüler Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve KOAH hastası olan tutuklu Şemsettin Kalkan (66), gönderdiği mektupla yaşadığı sıkıntıları anlattı. 2013’te “DHKP-C’nin canlı bombacısı” denilerek tutuklanan Kalkan, gün geçtikçe durumunun daha da kötüye gittiğini belirtti.

‘İYİLEŞME DURUMU OLMAYAN BİR HASTALIĞIM VAR’

Kronik akciğer hastalığının cezaevi koşullarında tedavisi yapılamayan bir hastalık olduğunu dile getiren Kalkan, “Bu hastalığın kesin tedavisi yapıldıktan sonra iyileşme durumu olmayan bir hastalıktır. İlaçla tedavi edilip ancak bir nebze rahatlama oluyor. İki ila üç ay geçtikten sonra ise tekrar nefes darlığına bağlı sıkışma ve kriz dönemleri başlıyor. Hareket etme, birazcık efor sarf etme durumunda hareket edemez duruma gelme süreklileşiyor. Kendi ihtiyaçlarımı karşılayamaz duruma geliyorum” diyerek durumunu özetledi.

‘CEZAEVİ KOŞULLARI HASTALIĞIMI TETİKLİYOR’

Cezaevi koşullarında sürekli olarak oksijen cihazına bağlı yaşadığını ifade eden Kalkan, “Rahatlayabilmem için açık alan ve oksijeni bol olan havada kalmam gerekiyor. Kapalı alan ve her türlü koku hastalığımı tetikleyici olmaktadır. KOAH hastalığımın dışında sol kasığımda 10 santim büyüklüğünde kasık fıtığı mevcut. Bu hastalığımdan dolayı riskli olduğu için ameliyat yapamıyorlar. Yaşım da 66 olduğu için anestezi yapmak sorun oluyor” dedi. “KOAH hastalığımdan dolayı Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi ‘cezaevi koşullarında kalamaz’ raporu verdi. Ancak İstanbul Adli Tıp Kurumu raporu dikkate almayarak ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi” diyen Kalkan, Adli Tıp Kurumu’nun 8 Nisan 2016’da karar verdiğini ve gün geçtikte hastalığının kötüye gittiğini anlattı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR