668’inci kez ‘sorumlular cezalandırılsın’ talebi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kayıp yakınları 668’inci haftasında 1993 yılında katledilen avukat Şevket Epözdemir’in akıbetini sorarak, sorumluların yargılanmasını ve cezalandırılmasını istedi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) ve kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eyleminin 668’incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Açıklamaya İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şubesi, kayıp yakınları ve sendikalar katıldı. Bu hafta 25 Kasım 1993 yılında Bitlis’in Tatvan ilçesinde katledilen avukat ve insan hakları savunucusu Şevket Epözdemir’in hikâyesi paylaşıldı.
Açıklamada konuşan Öztürk Türkdoğan, sürekli aynı taleplerle burada olduklarını ve bu taleplerinin çok kıymetli olduğunu söyledi. Öztürk, faillerin bulunması için geçmişle yüzleşilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Şevket Epözdemir’in hikayesini de İHD Kayıp Komisyonu üyesi Fırat Akdeniz okudu. Fırat, Şevket’in kaybolduğu gün kendi ofisine gittiğini akşam ise eşi Sakine Epözdemir’i arayıp eve döneceğini söylediğini ancak bir daha eve gelmediğini aktardı.
Fırat, Şevket Epözdemir’in hikâyesini şu şekilde paylaştı: “Kayıp olduğu akşam da eşi Sakine Epözdemir adli makamları arar fakat Şevket Epözdemir’in gözaltına olmadığı bilgisini alır. Sonraki gün Şevket’in cenazesi askerler tarafından Bitlis’in Güroymak ilçesi yakınlarında bulunur. DEP Tatvan İlçe Başkanı Avukat Şevket Epözdemir ve DEP Bitlis İl Başkanı İshak Tepe sürekli Tatvan Tugay Komutanı General Korkmaz Tağma tarafından ölümle tehdit ediliyordu. Şevket Epözdemir ve İshak Tepe’ye yönelik tehditler devam ederken 28 Temmuz 1993 yılında İshak Tepe’nin oğlu gazeteci ve Özgür Gündem Bitlis Muhabiri Ferhat Tepe kaçırılarak öldürülür.
Katiller elini kolunu sallayarak geziyordu
Yaşanan olayları soruşturanların ve faillerin peşine düşenlerin akıbeti de belli olmuyordu. Avukat Şevket Epözdemir’de bu insanlardan biriydi ve Ferhat Tepe cinayetini aydınlatmak istiyordu. Bu girişimin ardından Şevket Epözdemir de katledilir. Aynı yıllar içinde bölgede sivil insanların başına gelen akıl almaz olayların ardı arkası kesilmiyordu. Katiller elini kollunu sallaya sallaya geziyordu. Bitlis, Tatvan ve Elazığ üçgeninde işlenen bu olaylarda hep General Korkmaz Tağma’ya çıkıyordu. Bugün de burada gerçeklerin ortaya çıkarılması ve sorumluların tespit edilip yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmasını istiyoruz.”
Açıklama tüm kayıplar için yapılan 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR