7 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkeğe 62 yıl ceza

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sur’da 2014 ile 2016 yılları arasında yaşları 5 ile 15 arasındaki 7 çocuğa cinsel istismarda bulunan Sabahattin Ataş’a 62 yıl hapis cezası verildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşları 5 ile 15 arasında değişen ve aralarında 3 yeğeninin de bulunduğu 7 çocuğu 2014 ile 2016 yılları arasında evine götürerek cinsel istismarda bulunan 33 yaşındaki Sabahattin Ataş’a toplam 62 yıl hapis cezası verildi. Olay, evde 2 yıl boyunca Ataş’ın cinsel istismarına maruz bırakılan ve olay tarihinde E.C. (10) ile E.S.C.’nin (8) yaşadıklarını ablaları K.C.’ye anlatması üzerine ortaya çıktı. İstismarın geçen yılın Mayıs ayında yargıya intikal etmesi üzerine Ataş gözaltına alındı. İki kardeşin dışında 5 çocuğa daha cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkan Ataş, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ÇOCUKLAR CİNSEL İSTİSMARI GÖRDÜ!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, aralarında anasınıfı öğrencisinin de bulunduğu, E. C., E.K., H.C., E.A., R.K., C.K. ve E.S.C. isimli çocuklara cinsel istismarda bulunan Ataş hakkında 65 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Savcı, şüpheli Ataş’ın 2014 ve 2016 yılları arasında eve getirdiği çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ve 8 yaşındaki E.S.C.’ye cinsel istismarda bulunduğu sırada evde olan çocukların bunu gördüğüne ilişkin ifadelere yer verdi. Savcı, şüphelinin ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini kaydetti.

İddianamede, Ataş’ın belirtilen suçtan ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi.

CEZASINDA İNDİRİM YAPILMADI

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davaya, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı da müdahil oldu. Davanın 9 Mayıs’ta görülen duruşmasında karar açıklandı. Tutuklu sanık Ataş’ın hazır bulunduğu duruşmada, savunmaların ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Ataş’ın olay tarihinde yaşları 5 ile 15 arasında değişen 7 çocuğa yönelik “Çocuğun cinsel istismarı” suçunun sabit olduğunu hükmetti. Sanık Ataş’ın üzerine atılı suçu değişik zamanlarda birden çok defa işlediği ve bu suçu üçüncü derece kan hısımlığı olan kişiye karşı işlediği gerekçesiyle toplam 62 yıl hapis cezası veren mahkeme, sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alarak cezasında indirim yapmadı. Mahkeme, kaçma ve saklanma şüphesini gerekçe göstererek, tutuklu sanık hakkında hükmen tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR