’74 yaşındaki bir hasta tutuklu neden hala cezaevinde tutuluyor?’

Post date:

Author:

Category:

İHD İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla yaptığı açıklamada Mehmet Bayram’ın durumuna dikkat çekerek, “74 yaşındaki bir insanın hastalıklarına rağmen hala hapishanede tutulmasının nedeni nedir?” diye sordu. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” talebiyle yaptıkları eylemin 489’uncu haftasında Konak ilçesinde bulunan eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı. “Ağır hasta mahpuslar ölüyor” pankartının açıldığı eylemde, 11 Aralık 2017 yılında “örgüt propagandası ve hakaret” iddiasıyla tutuklanan ve Manisa Akhisar T Tipi Cezaevi’nde tutulan kalp, yüksek, tansiyon hastası Mehmet  Bayram’ın durumuna dikkat çekildi.

Eylemde basın metnini okuyan şube yöneticisi Ahmet Çiçek, cezaevindeki insanların neden öldüğünün sorgulanması gerektiğini belirterek, cezaevi idarelerinin keyfi uygulamalarının olduğuna işaret etti.

2 kez kalp krizi geçirdi
74 yaşındaki Mehmet Bayram’ın cezaevine girmeden önce kanser nedeniyle ameliyat olduğu ve vücudundan tümör alındığını aktaran Çiçek, “Tümörün tekrarlanmaması için her 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekmektedir. Hapishanede kaldığı süre içerisinde kontrolleri düzenli yapılmamıştır. Sevk dilekçeleri dikkate alınmamıştır.Kendisi gözaltına alındığında bir kez ve Bandırma Hapishanesi’nde iken bir kez  toplamda 2 kez kalp krizi geçirmiştir” diye belirtti.

Cezaevinde saldırıya uğradı
Bayram’ın 20 yıldır diyabet hastası olduğunu aktaran Çiçek, bundan dolayı vücudunda şişlikler, böbrek ve gözde sorunlar oluşmuştur, kendisine ait olan şeker ölçüm cihazı ve inisülin ilaçlarının yanına verilmesi gerektiği halde verilemediğini söyledi. Çiçek, “Kalbinden daha önce anjiyo olmuş, 3 damarda tıkanıklık tespit edilmiştir. Dışarıda iken ameliyat olması gerektiği söylenmiş ancak şartlar uygun olmadığı için ameliyat olamamıştır. Göğüs bölgesindeki ağrıları devam etmektedir. Ayrıca damar tıkanıklığı vardır ve bu hususta beyin cerrahisinden raporu mevcuttur. Ciddi risk olduğu için ameliyatı sakıncalı görülmüştür. Bütün bunların yanı sıra yüksek tansiyon hastasıdır. Akhisar T Tipi’ne götürüldüğünde diğer mahpuslarla beraber kendisine de saldırı yapılmıştır” diye belirtmiştir.

Serbest bırakılmalı
Tansiyon hastası da olan Bayram’ın cezaevinden hastaneye götürülürken yürüme zorluğu çekmesi nedeniyle merdivenlerden yuvarlanarak vücudunun çeşitli yerlerinden yaralar aldığını belirten Çiçek,  “Tekrarlıyoruz;74 yaşındaki bir insanın bütün bu hastalıklara rağmen hala hapishanede tutulmasının nedeni nedir? Mehmet Bayram, bir an önce, tedavisinin sağlıklı koşullarda yapılması için, serbest bırakılmalıdır” diye konuştu.

MA/İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR