79’dan bu yana ilk kez oluyor

Post date:

Author:

Category:

Referanduma 4 gün kala sandık başkanlıklarının iptal edilmesine dikkat çeken HDP YSK üyesi Mehmet Tirkayi, “1979 yılından beri siyasi partiler sandık kurulu başkanlıklarını belirliyor. İlk kez bu seçimde sandık kurulu başkanlıkları iptal edildi. Bu da HDP’den duyulan rahatsızlığı gösteriyor” dedi.

Referanduma az bir zaman kala, sandık taşıma, sandık kurulu başkanlıkların iptal edilmesine ilişkin kararlar artmaya başladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyesi Avukat Mehmet Tiryaki, şimdiye kadar il ve ilçe seçim kurullarının aldığı karar sonucu 35 bin seçmenin oy kullanacağı sandıkların taşındığını söyledi. Bir birine yakın olan ve seçmen sayıları da az olan köylerdeki sandık taşıma işlemlerini problem etmediklerini ancak, en son Batman’da çok sayıda sandığın taşındığını hatırlattı. Batman’da Jandarma ve emniyetin başvuruları üzerine önce İlçe Seçim Kurulunun bunu reddettiğini ancak daha sonra Batman İl Seçim Kurulunun bu başvuruyu kabul ettiğini söyledi. Konuyu YSK’ya taşıdıklarını ancak, YSK’nın da bu sandıkların taşınmasının “bir birlerine yakın mesafede oldukları” gerekçesiyle problem etmediğini söyledi.

‘YENİLERİ DE KABUL EDİLMEDİ’

Sandık Kurulu Başkanlıklarının iptal ed ilmesine tepki gösteren Tiryaki, en az birkaç yüz sandık kurulu başkanlığının değişik gerekçelerle iptal edildiğini söyledi. Kimi yerlerden HDP’den yeni sandık kurulu başkanlıklarının bildirilmesinin istendiğini ancak bazı yerlerde de kendilerinin yeni sandık kurulu başkanı önermelerine rağmen bunların kabul edilmediğini söyleyen Tiryaki, “İlk defa HDP sandık kurulu başkanı olarak üye veriyor. AKP bundan rahatsız oluyor. 1979 yılından beri siyasi partiler sandık kurulu başkanlığı veriyor ve şimdiye kadar bunların hiç biri iptal edilmedi. Ama şimdi o tarihten beri ilk kez 2017 yılında sandık kurulu başkanlıkları bu kadar tartışılma konusu yapıldı. Bununda bir tek nedeni var. HDP’nin sağladığı başarı ve bu konuda sandık kurulu başkanlığı veriyor olmasıdır. Geçmişte sandık kurulu başkanı olmadan da sandıklara sahip çıktık bugünde sahip çıkacağız” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR