80’lik nine Sur’da direniyor: Ömrümde böyle bir şey görmedim

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yıkımın 6 gündür sürdüğü Sur’da susuz ve elektriksiz bırakılan yurttaşlar, kenttin AKP’li vekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal’a seslenerek, “Bu mu Müslümanlık” diye sordu. Evini terk etmeyen 80 yaşındaki Saadet Balcı, “Ömrümde böyle bir şey görmedim” dedi.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi Alipaşa ve Lalebey mahallerinde “Kentsel dönüşüm” adı altında yıkım sürüyor. İki mahalleye de 6 gündür su ve elektrik verilmiyor. Cami ve okulların dahi suyunun kesildiği mahallelerde evlerini terk etmeyen Surlular, su ihtiyaçlarını diğer mahallelerden karşılıyor. Ramazan ayına da susuz ve elektriksiz giren Surlular, baskılara karşı yılmayacaklarını ve evlerini terk etmeyeceklerini söylüyor.

‘SU VE ELEKTRİĞİ KESEN MÜSLÜMAN OLAMAZ’

40 yıllık Sur sakinlerinden Huriye Dağ, “Defalarca evimizi başımıza yıkmakla tehdit ettiler ama çıkmayacağımızı iyi biliyorlar. Bu sefer de elektrik ve sularımızı kestiler. Müslümanlıktan çok az da olsa bir şey anlayan biri böyle bir şey yapmaz. Bu mübarek ayda elektrik ve suları kesenin Müslüman olabileceğine inanmıyorum” dedi.

Kendilerine yaşatılanı “esirlik” olarak niteleyen Dağ, gece yarıları uyanan çocuklarının karanlıktan korktuğunu belirterek, herkesi bu duruma karşı ses çıkarmaya çağırdı. 40 yıldır yaşadığı mahallesinin dışında hiçbir yerde hayat bulamayacağını belirten Dağ, her ne olursa olsun evini terk etmeyeceğini vurguladı.

‘NİYE KİMSE SESİMİZİ DUYMUYOR?’

Elektrik ve suların kesilmesini bir zulüm olduğunu söyleyen Hesina Çetinkaya, 35 yıldır yaşadığı mahalleden seslenerek, “Müslümanlıkta var mı böyle bir şey?” diye sordu. Hiçbir Müslümanın bir diğer Müslümanı özellikle de oruçta susuz bırakmadığını vurgulayan Çetinkaya, “Bu devletin bir uygulaması onu anladık ama halk niye bu kadar sessiz. Niye kimse bizim sesimizi duymuyor?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“Ev bizim, tapu bizim, toprak bizim ama bize ‘Çıkın’ diyorlar” diyen Çetinkaya, “Nereye gideceğiz? Ben ancak burada ölürüm. Allah bize yapılanları görüyor. Allah yanlarına bırakmasın” dedi.

ENSARİOĞLU VE BAL’A: BU MU MÜSLÜMANLIK?

Mahalledeki çocukların akşama kadar aç ve susuz kaldığını belirten Ahmet Kızılay isimli genç ise, “Kardeşlerim susuzluğa dayanamıyor. Gidip diğer mahallelerden onlar için su taşıyoruz. Şimdi hepimiz oruçluyuz. Bu sıcakta omuzda su taşımak da zor oluyor. Böyle giderse mahallede hastalık baş gösterecek. Bir an önce birileri bu duruma bir tepki göstermelidir” dedi. Camide dahi su olmadığı için namaza gidilmediğini belirten Kızılay, “Bu mu Müslümanlık? Sözde Müslüman Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal bizim milletvekillerimiz. Elleri kolları uzundur. Ama bu kollarını da sadece bizleri ezmek için kullanıyor” dedi.

85’LİK NİNE: ÖMRÜMDE BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM

Mahallede yaşayan 80 yaşındaki Saadet Balcı da, “Ömrümde böyle bir şey görmedim. Görebileceğimi de sanmıyordum. Ama bizleri bu Ramazan ayında elektrik ve susuz bıraktılar. Bu yaşımla ateş yakıp nasıl yemek yapayım? İftarda bulursam bir tas su ve bir parça ekmekle iftarımı açacağım” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR