9 aylık hamile kadın tutuklandı

0
182

Mersin’de 9 aylık hamile Remziye Baska, hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Aile, Remziye Baska’nın durumundan endişeli.

Mersin’in merkez Toroslar ilçesi Demirtaş Mahallesi’nde oturan 9 aylık hamile Remziye Baska, ailesinin evinde 5 Ağustos’ta gözaltına alındı. “Örgüte yardım ve yataklık etmek” suçlamasıyla hakkında 2 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası olduğu öğrenilen Baska, karar yüzüne okunduktan sonra Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Kızının durumundan endişe ettiğini kaydeden anne Ayşe İnan, kızının daha önce 6 ay cezaevinde kaldığını ve bırakıldığını söyledi.

Baska’nın gözaltına alındığı günü anlatan anne İnan, “Eşim kalp krizi geçirmişti, daha yeni hastaneden eve getirdik. Saat 14.30 evin her tarafı polisler tarafından sarıldı. Polis kapıyı çaldılar açtık. Birden fazla polis içeri girdi. Ben de sordum ne oluyor diye. ‘Kızını arıyoruz’ dediler. Bunun üzerine evi arayacaklarını, karşı çıkılırsa evi darmadağın edeceklerini söylediler. Evin her yerini aradıktan sonra kızımı alıp gittiler. Arkalarından emniyete gittiğimizde, kızımın orda olmadığını söylediler. Her yeri aradık bulamadık. Sonra tekrar emniyete gittiğimizde ‘Burada’ dediler” şeklinde konuştu.

Kızının 9 aylık hamile olduğunu kaydeden anne İnan, “Kızım her an doğum yapabilir. Kızımın kalça kemiğinde sorun var. Daha önce ki doğumu sırasında sıkıntılar yaşadı. Bu haliyle cezaevine girmesi sağlığı açısından çok sıkıntılı. Durumundan endişeliyiz” dedi.

Anne İnan, “Tek isteğim kızımın doğumu sırasında gereken önlemlerin alınması ve çocuğunu sağlıklı doğurması” diye konuştu.

Bugün cezaevine giden anne İnan, kızının sağlık durumunun iyi olduğunu, revire çıkarılacağını ve ardından hastaneye götürüleceğini söyledi. Kızının durumundan endişe ettiklerini kaydeden anne İnan, yetkililere duyarlılık çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here