AABF İnanç Kurulu: Yayınlanan deklarasyon bizi temsil etmiyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu İnanç Kurulu yayınladığı yazılı açıklamayla Hacı Bektaş Veli dergahında yayınlanan bildiriye tepki gösterdi.

Açıklamada, deyişlerin nefeslerin gülbenglerin gönüllerdeki ve vicdanlarda ki hak Muhammed Ali isimlerinin bildiride yer almamasına tepki gösterilerek, bu bildirinin Alevi toplumu açısından hiçbir inandırıcılığını olmadığına değinildi. Yayınlanan bildirinin kendilerini temsil etmediğini savunan ABFF, “Elbette ki Türkiye’de devlet tarafından inancımıza yönelik yapılan asimülasyonları, belirli cemevlerinde yapılan erkanlardaki yozlaşmayı dile getirmek herkesin ve hepimizin hakkıdır. Bu eksikliklerin yerine Alevi inancının ortak değeri ve temeli Hak Muhammed Ali, Pir İmam Hüseyin, Hallacı Mansur, Nesimi, Pir Hünkar Hacı Bektaşi Veli, Pir Sultan Abdal, Şah Hatayi’ler Yedi ulu ozanlar yok sayılırsa bu düşünce iyi niyet taşımaktan daha çok inancımızın değerlerini yönelik yok etme planıdır asla bu planı kabul etmiyor. Cami Cemevi projesine karşı çıktığımız gibi bu tür açıklamalara da karşı çıkıyoruz” denildi.
Ayrıca dekorasyonda Muharrem ayı ile ilgili dile getirilenler de eleştirilerek, “Bu deklarasyonu dile getirenlerin Muharrem ayında İmam Hüseyin’in yasını tuttuğumuz günlerde,  cemevlerinde yaptıkları hizmet göstermelik olduğu ortaya koyuyor. Tarihlerdir erkanlarimizda ve nefes neremizde manevi haz alarak yaptığımız ibadetlerimizde yollarımızın söyledikleri sözler Rehberimiz ve kılavuzumuz olmuştur.” şeklinde tepki gösterildi.
Son olarak açıklamada yayınlanan deklarasyonu kesinlikle karşı olunduğu belirtildi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR