AABK: 27 Yıl Önce Gazi’de Katledildik

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tam 27 yıl oldu. 12 Mart 1995 akşamının karanlığında, karanlık yüzlerinde Alevi nefreti, kirli elleri ise tetikteydiler..

O gece Aleviler Cemevi, kahvehaneler ve pastahanelerde kurşunlanmaya başladı. Devletin derin ve karanlık yüzü katliam boyunca 23 kişiyi katlederken, 653 kişiyi yaraladılar.

Bu katliam 2 Temmuz 1993 Sivas katlimanın devamıydı ve hedeflerinde Aleviler vardı. Gazi katliamının sorumluları, diğer Alevi katliamlarda gibi adaletin önünde, 27 yıldır hesap vermediler.

İnsanlığa yönelik suç olan Gazi katliamı davası zamanaşımına uğratıldı ve katiller “aklandı”! Oysa evrensel hukuk insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımın olamayıcağını emreder. Fakat Türkiye’de faili belli siyasi ve kültürel cinayetler, cezasızlık anlayışını ideolojik kalkan yapan devlet anlayışıyla “zaman aşımını” uygulayarak, Gazi’de katledilen canlarımızın ailelerinin yıllardır verdiği hukuk mücadelesini ve adalet arayışına, devlet barikatı ve engeller kurdu.

Gerek aileler gerekse Alevi hareketi, Gazi davasının takibi ve toplumsal sahiplenmesi için gerekli çabasına rağmen, devlet aklı adaletin sağlanmasına yanaşmadı. Gazi Davası’nın aydınlatılmasını istemedi.

Gazi katliamı davası hukuk açısından utanç verici bir sürecin yaşanmasıydı. Dava hem usul, hem de esasa ilişkin hukuk skandallarıyla doluydu. Dava sadece katledilenleri değil, katledilenlerin ailelerine zulmün yaşatılmasına dönüştü. Dava İstanbul’dan Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi!

Gazi davası aileler açısında işkeneceye dönüştürüldü. Çünkü kaçırılan dava değil, bizzat adaletin kendisiydi!

Trabzon’da sürgünde süren Gazi davası sonucu, Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 yıl içinde 31 duruşma yapılarak, 3 Mart 2000’de yargılanan 20 polisten 18’i beraat ederken 2 polis hakkında toplam 4 yıl 32 ay hapis cezası verdi. Bu cezalarda ertelenip ceza alan polisler tekrar görevlerine döndüler.

Devlet Gazi davasıyla yüzleşmek kaçmıştı. Yüzleşecek yüzü olmayan siyasi erkler, 26 yıldır toplumsal barışın tesisi yerine, toplumsal kutuplaşmayı beslediler. Gazi katliamının karanlık yüzü ve geçmişle yüzleşmekten ve hesaplaşmaktan kaçtılar.

Aileler ve demokratik kamuoyu 27 yıldır Gazi katliamında adalet arıyor. Aksi durumda, 27 yıldır Gazi davası ailerinin ve Alevilerin yüreklerine düşen kor dinmeyecek. Toplumun vicdanının adalet tecelli etmeyecek, hukuka güvenleri kalmayacak ve toplumsal barışı sağlanamayacaktır. Oysa adalet, güven ve barış ancak yüzleşmeye sağlanır.

Unutmuyoruz, Susmuyoruz, Çünkü Unutmak ve Susmak Öldürüyor…

Asırlardır katliamlarla sınanmış Aleviler, Kerbeladan Gazi’ye hiç bir davamızı unutmadık, susmadık. Unutturmayacağız ve adalet arayışımız için hatırlatmaya devam edeceğiz. Çünkü bu katliam tarihi ecdatlarımızın bize devrettiği acılı mirassa, bizde bu acılı hakikatlerle devletin yüzleşmesini sağlamak için, gelecek nesillere bu hakikatlere anlatmaya devam edeceğiz.

Alevi katliamların üstünü örtülmesine ve devlet “sırrı” olarak kalmasına izin vermeyeceğiz.
Gazi Davası devlet sırrı ve faili meçhul kalmayacaktır. Er ya da gec adalet tecelli edecektir. Hukuk konuşacak, adalet sağlanacaktır. Ailelerin, mağdurların ve Alevi toplumun yaralı yürekleri dinecek, vicdanlar ve gözyaşı bitecektir.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak, Gazi katliamın 27. yıldönümünde, Gazi davası bizim nazarımızda bitmemiştir. Devlet için “kapanmış dava” olarak görülsede, hesabı verilmemiş, yüzleşilmemiş ve halktan kaçırılıp, cezasılık ilkesi ile kapatılan, Gazi, Sivas, Maraş, Çorum ve Dersim gibi tüm davalar bizim aklımızda, yüreğimizde ve mücadelemizde kapanmamış davalardır.

Gazi katliamının 27. Yılında taleplerimiz güncelliğini ve ısrarını koruyor;

• TBMM’de, yeniden bir hakikatleri araştırma komisyonu kurulmalı, bu komisyona mağdur aileler ve avukatları katılarak, yüzleşme sağlanmalıdır.

• 27 öncesi dönemin tüm siyasi ve güvenlik sorumluları hesap vermelidir.

• Gazi davası yeniden açılmalıdır.

• Gazi katliamına dair tüm deliller,görüntüler,
belgeler kamuoyuna açıklanmalıdır.

• Gazi katliamı davasında yaşandığı gibi, cezasızlandırmayı ilke edinmiş, devlet politikası, katilleri ödüllendirmek vazgeçmelidir.

Gazi katliamın 27. yılındayız. Biz Alevilerle birlikte tüm demokratik kamuoyu adalet için hatırlatmaya, devlet ve iktidar ise toplumu katliamlar konusunda belleksizleştirmeye devam ediyor.

AABK olarak sözümüzüdür; Adalet arayışımız sürecek, Alevi katliamları ve katliamda katledilen insanlarımızı unutmayacağız, unutturmayacağız..

Kamuoyunun bilgisine arz olunur.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR