AABK: Aleviler HDP’yi destekleyecek

Post date:

Author:

Category:

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), 24 Haziran’da yapılacak seçimler için bugün yazılı açıklama yaptı.

“Aleviler başta olmak üzere Türk-İslam sentezi dışında kalan tüm azınlıklar büyük bir tehlikenin altındadır” uyarısıyla başlayan açıklamada, şunlar belirtildi:

‘AKP UZAKLAŞIRSA KAN DURACAK’
“Her fırsatta ‘Osmanlı’nın mirasçısı’ olduğunu dile getiren AKP hükûmeti, tıpkı Osmanlı’yı var eden Türk-İslam sentezi doğrultusunda etnik ve mezhepçi politikalar izlemektedir. Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ve Kürdistan coğrafyasında akan kanın birinci sorumlusu AKP’dir. Akan kanı durdurmak ve IŞİD gibi terör örgütlerine devlet desteğini kesebilmenin yolu AKP’yi iktidardan uzaklaştırmaktan geçiyor.”

Açıklamada, Erdoğan ve AKP’nin halkların kardeşliğinin önündeki en büyük engel olduğu vurgulanarak, şöyle devam edildi:

“CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi ittifakında Alevi toplumunu rahatsız eden bazı isimleri görmekteyiz. Bu ittifakta, Sivas Katliamı’nın baş faillerinden Temel Karamollaoğlu ve milliyetçi cephede yer alan Meral Akşener’in yer almasını Alevi toplumu olarak içimize sindiremiyoruz.”

HDP DESTEKLENECEK

AABK, açıklamasının sonunda “Kurum olarak canlarımızı; demokrasi, laiklik ve eşit yurttaşlıktan yana olan tüm kesimlerle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Aleviler emek ve demokrasi blokunda yer alacaklardır” dedi.

ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR