AABK, Harabati Baba Dergâhı’ndaki işgali sonlandırmak istiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) heyeti Makedonya’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu heyeti Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ve Makedonya Diaspora Bakanı Edmond Ademi ile Makedonya’nın Üsküp şehrindeki Parlamento binasında görüştü.

Görüşmelerde, Avrupa Parlamenteri Sosyal Demokrat Grup Başkan Yardımcısı, Avusturyalı Josef Weidenholzer ve Dünya Bektaşi Birliği Diplomasi Sorumlusu Prof. Arben Sulejmani de AABK heyetine eşlik etti. Makedonya Diaspora Bakanı Edmond Ademi görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Bugün Avrupa Parlamenteri Sosyal Demokrat Grup Başkan Yardımcısı Josef Weidenholzer ve beraberindeki heyetle buluştuk. Makedonya Cumhuriyeti ile Avrupa Parlamentosu arasında ki ortak zemin ve işbirliği konuları hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Devletler arasındaki işbirliğini güçlendirmek için, ulusal strateji konularında çalışma gruplarının oluşturulması gerekliliği konusunda mutabakata vardık” şeklinde konuştu.

Avrupa Parlamenteri Josef Weidenholzer ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada; “İnsan hakları, özgürlükler, fikir, vicdan ve inanç özgürlüğü gibi konu başlıklarını değerlendirdik. Özellikle Harabati Dergâhı’nın Selefiler tarafından işgali karşısında, dergâhın gerçek sahipleri olan Bektaşilere teslim edilmesi konusunda yürütülen çalışmalarda destek olmalarını istedim. Yeni hükümet bu sorunu çözmelidir. Ve bu konuda Avrupa Birliği’ne baskı yapılmalı” dedi.

AABK İkinci Başkanı ve Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya yaptığı açıklamada; Makedonya Cumhuriyeti bakan ziyaretlerinin Avrupa Alevi Diasporasının diplomatik faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirildiğini hatırlattı. Görüşmelerin pozitif bir atmosferde geçtiğini ifade eden Kılıçkaya, heyette kendisinin yanı sıra Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’ndan Aynur Özcan ile Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Ethem Şahin, Avrupa Parlamenteri Joseph Weidenholzer ve Dünya Bektaşi Birliği Diplomasi Sorumlusu Prof. Arben Sulejmani’nin katıldıklarını söyledi.

Kılıçkaya, “Dünya Alevi, Bektaşi ve Kızılbaşlarının birliği, güvenliği, inanç merkezlerinin korunması, gasp edilen dergâhlarımızın geri alınmasıyla ilgili yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, Harabati Dergâhı’nın işgaline karşı Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti’nin bakanlarından da yardım talep ettik. Önümüzdeki dönemde, özellikle Avrupa Parlamentosu bünyesinde, bu tür diplomatik çalışmalara ağırlık vereceğiz. Dergâhlarımızın işgaline karşı Türkiye ve Balkanlarda yürüttüğümüz bu mücadelede bizi yalnız bırakmayan, başta Avrupa Parlamenteri Josef Weidenholzer olmak üzere, dostlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Görüşmelerde Dünya Bektaşi Birliği Diplomasi Sorumlusu Prof. Arben Sulejmani Harabati Dergahi’na dair bilgi ve belgeleri Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ve Makedonya Diaspora Bakanı Edmond Ademi’ye teslim etti. Görüşmeler sırasında her iki bakan da Harabati Dergâhı için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR