AABK “Hiçbir tehdit Alevileri haklı mücadelesinde alıkoyamayacaktır”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 5. olağan seçimli genel kurulu 22 Ekim 2016 tarihinde Almanya’nın Düsseldorf şehrinde toplanarak yeni yönetimi seçti. Yönetime; Hüseyin Mat, Özgür Öz, Veli Aydın (Almanya), Mehmet Ali Çankaya, Ethem Şahin (Avusturya), Erdal Kılıçkaya, Süleyman Akgül (Fransa), İsrafil Erbil, Aynur Akel (Britanya), Cem Bitnel, Bülent Ant (İsviçre), Zeynel Özen (İsveç), Yüksel Çevik (Hollanda), Çağdaş Sağlıcak ( Danimarka), Fatma Binici (Belçika) seçildi.

Seçimler sonrasında sonuç bildirgesi okundu.  “Hiçbir tehdit Avrupa’daki Alevileri haklı mücadelesinde alıkoyamayacaktır.” denilen sonuç bildirgesinin tamamı ise şöyle;

AABK GENEL KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ

AKP, Ortadoğu’daki mezhep savaşını Türkiye’ye taşımak istiyor

15 Temmuz süreciyle başlayan ve Olaganüstü Hal uygulamalarıyla devam eden süreçte, AKP

Hükümeti ve Erdoğan sözde darbe girişimi’nin arkasına sığınarak, ülkedeki toplumsal muhalefeti sindirmeye çalışmaktadır. Ülkemizde daha önce örneklerini yaşadığımız darbe dönemlerinde olduğu gibi darbecilerin ilk hedefinin özgür basını susturmak olduğunu da biliyoruz. Uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmış olan basın ve ifade özgürlügü AKP Hükümeti’nin keyfi uygulamalarıyla ayaklar altına alınmıştır. Hiçbir suça bulaşmamış ve kamuoyuna karşı sorumluluğu gereği sadece gazetecilik görevini ifa eden onlarca gazeteci ve aydın cezaevlerinde bulunmaktadır.

Türkiye’de özgürlükler ortadan kalkmıştır.

Yeni Türkiye’nin tartışma konusu ise can güvenliğidir

Tek suçu barış istemek olan binlerce akademisyenin üniversitelerle ilişkileri kesilirken yine. yüzlercesi can güvenliği gerekçesiyle Avrupa’nın çeşitli ülkelerine göçmek zorunda kalmıştır.

AKP’lilerin bireysel silahlanma çağrıları ve Aleviler başta olmak üzere demokrasiye inanmış kesimlere yönelik nefret söylemlerinin artması sürecin daha tehlikeli bir boyuta evrildiğini görmekteyiz. AKP, Ortadoğu’daki mezhep savaşını Türkiye’ye taşımak istiyor. Bu gelişmeler son yıllarda Türkiye için daha sık dillendirilen iç savaş tehlikesini belirgin bir hale getirmiştir.

Hiçbir tehdit Avrupa’daki Alevileri haklı mücadelesinde alıkoyamayacaktır.

Son dönemde dikkat çeken bir başka gelişme ise Avrupalı Alevilere dönük olumsuz söylemlerdeki artıştır. Erdoğan başta olmak üzere AKP yöneticilerinin Avrupa’daki Alevi hareketine yönelik söylemleri nefret suçu kapsamına girmektedir. AKP’nin ve derin devletin derdi, Alisiz Alevilik değil, devletsiz Aleviliktir. Avrupa Alevi Hareketi’nin hedef alınmasının en büyük nedeni; verdiği hak arama mücadelesi ve bağımsız çizgisidir.

Uzun bir süredir Avrupa Alevi Hareketi’ni hedef gösterenlere ise cevabımız nettir: Hiçbir tehdit Avrupa’daki Alevileri haklı mücadelesinde alıkoyamayacaktır. Alevi toplumu olarak yeni katliamların kapımızı çalmasını beklemeyeceğimiz gibi tarihsel misyonumuza uygun şekilde sürecin gereğini yapacağız. Tekrar altını kalın çizgilerle çiziyoruz ki: Olası katliam girişimleri karşısında meşru müdafaa hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Birliğimizi ve mücadelemizi hep birlikte yükselteceğiz.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

22 EKİM 2016

aabk-genel-kurul-2

EN SON EKLENENLER