AABK: MESAM’ın işgaline son verilsin

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geçtiğimiz günlerde Kayyum atanan MESAM’a ilişkin Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan yazılı bir açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklama da “MESAM’ın işgaline son verilsin” denildi.

AABK’nın yayınlığı açıklama şöyle:

MESAM’IN İŞGALİNE SON VERİLSİN
22 ay Yönetim Kurulunda bulunan, bunun 18 ayında MESAM başkanı olarak görev yapan iktidara yakınlığı ile bilinen Orhan Gencebay, MESAM genel kuruluna iki ay gibi bir süre kalmışken, Arif Sağ”ın şahsında, Alevi eser sahiplerini hedef göstererek, MESAM Başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmiştir. Kendisinin MESAM’ın yönetiminde ve başkanlığında bulunduğu dönemle ilgili, inandırıcı olmayan gerekçelerle, hükümeti de ikna ederek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif hakları genel müdürlüğü tarafından 05 Mart 2018 tarihinde MESAM Genel Kurulu’na bir hafta kala ertelenmesini istemiş ve genel kurul yapılana kadar mevcut yönetim kurulunun tedbiren işten el çektirmiştir.

YAPILANLAR, İNSANİ, VİCDANİ VE AHLAKİ OLMADIĞI GİBİ, NERESİNDEN BAKSANIZ HAKSIZ VE HUKUKSUZ BİR EYLEMDİR:

1- Orhan Gencebay’ın istifa mektubunu basın ile paylaşmasından sonra, MESAM yönetimi; Kültür bakanlığından inceleme ve teftiş istemiş ve teftiş henüz sonuçlanmamıştır. Yönetim Kuruluna eksikler ve düzeltilmesi için herhangi bir süre veren bir yazı gelmeden, hukuk dışı bir şekilde el çektirilmiştir.

2- Geçici yönetime atanan kişilerin bazıları MESAM asıl üyesi olmadığı gibi, bu konuda deneyimleri de yoktur. Atamalar yapılırken, liyakatten daha çok Orhan Gencebay ile aynı firmada olmak rol almış görünüyor.

3. Atananlardan ikisi mevcut yönetimde bulunmuş, 22 ay yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış ve daha öncede planladığı aşikâr şekilde genel kurul öncesi hükümet desteğini de arkasına alarak, MESAM’ı ele geçirmek için istifa etmiştir.

4- Atananlar arasında Fetullah Gülen’in şiirlerini besteleyenlerin ve onlara yakın televizyonlarda film müziği vs. yapmış olanlar bulunmaktadır.

5.Görevden alınan Mesam Yönetiminin kendi talebi ile yapılan incelemeler devam ettiği gibi; MESAM’a müdahaleden iki hafta sonrada Olağan Genel Kurul kararı bulunmaktadır.
6- Tuzu kuru olup, sadece aç sanatçıları düşündüğünü söyleyenlerin, sırf bu eylemleri ile MESAM 500.000 TL zarara uğratmışlardır.

Görüldüğü üzere MESAM’a müdahalenin haklı ve hukuki bir gerekçesi yoktur. Tamamen keyfi bir şekilde, seçimleri kazanamayacağını anlayan Orhan Gencebay ve ekibinin hükümeti ve yandaş medyayı yanına alarak MESAM’a yaptığı bir darbedir.
Atananların ilk toplantısında, Yavuz Bingöl’ün başkan seçilmesinden sonra, ikinci toplantıda, Orhan Gencebay’ın; “Sn. cumhurbaşkanına zarar veriyor” yaklaşımı ile Yavuz Bingöl yerine Fuat Güner’in başkan seçilmesi isteğinin masada tartışılmasının ve bunun üzerine Yavuz Bingöl’ün başkanlıktan ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmesinin basına yansıması darbenin kanıtıdır.

ORHAN GENCEBAY KONUŞTUKÇA BATIYOR.

Bir röportajda iyi Alevilere saygım var diyerek, röportajı yapan gazetecinin, kötü Alevilerde mi var sorusuna karşılık, haddini aşarak Aleviliği tanımlamaya kalkışmıştır. Yaklaşım, bunca yıldır Alevileri yok sayan zihniyetin tekrarından ibadettir. Anlaşılmaktadır ki;Alevileri ancak kendilerine hizmet ettiklerinde sevmektedirler! Şu bilinmeli ki; Aleviliği ancak Alevilerin tanımlama hakkı vardır. Aleviler bugüne kadar olduğu gibi; hükümetlerin, diyanetin ve Orhan Gencebay gibilerinin “Şah diyeni öldürdükleri yerde; “Bu yayladan Şaha gitmeye” devam edeceklerdir. ALEVİ YAŞAMINDA; İBADETİNDE; İNACININ TEMELİNDE MÜZİK VAR. Yaşamında, kültüründe, inancında temelinde müziğin yer aldığı Alevi toplumunda, fazla sayıda müzisyen ve eser sahibinin çıkıyor olması, Aleviler için normal bir sonuçtur. Yanlış olan Alevi kimliği üzerinden hedef göstererek, ötekileştirmektir. Bugüne kadar sayısal çoğunluk olmalarına rağmen, yok sayılan ve
yönetilmeleri gerekli görülen Aleviler her alanda eşit yurttaşlık hak ve taleplerini sürdürecek; eşit yurttaşlıktan gelen haklarını ve gücünü demokratik teamüllerce kullanmaktan çekinmeyecektir. AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU – (AABK) olarak, MESAM’da yapılan darbeyi kınıyor; MESAM’daki işgale son verilmesini istiyoruz. MESAM’ın gerçek sahipleri seçilmiş yöneticilerin mücadelelerini desteklediğimizi ve her zeminde mücadelelerini dile getireceğimizi kamuoyuna bildiririz.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR