AB, Trump’ın Ortadoğu planını kısmen reddetti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Başkanı Trump, Ortadoğu’ya “barış” planını 28 Ocak günü açıklamıştı. Bu plan, İsrail’in Batı Şeria’daki kolonilerinde egemenliğini tanırken, parçalara bölünmüş bir Filistin devletinin kurulması için de dört yıllık müzakere öneriyor. Plan, Filistin’e Kudüs’ün doğusundaki varoşlarda bir başkent kurulmasını içeriyor.

Tüm üyelerinin oy birliğini sağlaması gereken AB ise planı inceleyeceğini belirtmekle yetinmişti.

Bu incelemenin sonucu bu Salı günü yazılı olarak açıklandı. AB Dış Politik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Adil ve kalıcı bir barış inşa etmek için, nihai statü üzerine çözümlenmemiş sorunlar, iki taraf arasında doğrudan müzakereler yoluyla çözülmeli” dedi.

Bir Filistin devletinin sınırları ile Kudüs’ün statüsünün tartışılacak noktalar arasında olduğunu belirten Borrell, “28 Ocak’ta sunulan Amerikan girişimi, uluslararası kabul gören parametrelerden uzaklaşıyor” diye belirtti.

Borrell, Filistin topraklarının ilhak edilmesinin öngören İsrail girişimleri de hayata geçerse, bunun tepkisiz kalmayacağını ifade etti.

Cumartesi günü Arap Birliği de Trump’ın planını reddederek, Filistinlilere yönelik “haksızlık” olduğunu belirtmişti. Arap Birliği, bu planın Filistin halkının temel hakları ve özlemlerine saygı göstermediğini kaydetmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR