ABD: ‘Af Örgütü Yöneticisi Taner Kılıç’ın Gözaltına Alınması Kaygıya Yol Açtı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Washington, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yöneticisi Taner Kılıç’ın gözaltına alınmasının derin kaygıya yol açtığını bildirdi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert tarafından yazılı açıklamada, Kılıç’ın gözaltına alınması, “Türkiye’de bir dizi saygın insan hakları savunucusu, gazeteci, akademisyen ve aktivistin gözaltına alınması olayının sonuncusu” ifadesiyle yansıtıldı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye şubesi yöneticisi Kılıç, suç örgütü olarak tanımlanan Gülen hareketi, ya da kamuoyunda daha çok bilinen adıyla, “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)” üyeliği suçlamasıyla gözaltına alındı. Avukat Kılıç’la birlikte gözaltına alınan 17 avukatın örgütün “ByLock” adlı şifreli haberleşme programını kullandığı iddia ediliyor.

ABD Dışişleri sözcüsü Heather Nauert’in açıklamasında, “sıklıkla, yetersiz kanıt ve şeffaflık” ortamında yürütülen bu gözaltıların Türkiye’de “alarm verici eğilim” sergilediği belirtiliyor.

Türkiye’de mevcut anayasanın ve Ankara’nın uluslararası yükümlülüklerinin güvence altına aldığı adil yargılanma süreci ve bireysel hakların öneminin altının çizildiği açıklamada, gözaltı olaylarının “yakından izlendiği” kaydedildi.

ABD Dışişleri sözcüsü, önceki bir dizi açıklamalarda da dikkat çekildiği üzere, ‘ifade ve diğer özgürlüklerin ısrarlı bir şekilde kısıtlanmasının, demokratik toplumların temelini aşındırdığı’ görüşünün Türk hükümetine iletildiğini bildirdi.

ABD Dışişleri açıklamasında, sivil toplum kuruluşlarının ve sağlıklı bir sivil toplumun güçlü demokrasilerin ana unsurlarından sayıldığı, Türkiye’nin daha az değil, daha fazla aktif sese sahip olmasından yarar göreceği vurgulanıyor.

Nauert ayrıca, Taner Kılıç gibi kişilerin gözaltına alınmasının kamuoyu tartışmasına ve demokrasi kalitesine zarar vereceğini savundu.

VOA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR