ABD Büyükelçiliği’nden Yeni Şafak’a tekzip: Savcı talepte bulunmadı

Post date:

Author:

Category:

ABD Büyükelçiliği, MİT TIR’larına ilişkin hazırlanan yeni iddianame kapsamında kendilerinden bilgi istendiği yönündeki Yeni Şafak’ın manşetini yalanladı. Açıklamada, “Bu hususla ilgili olarak büyükelçilik ve başkonsolosluktan herhangi bir bilgi talebinde bulunulmamış” denildi.

ABD Büyükelçiliği, Yeni Şafak gazetesinin “TIR’dan ABD çıktı” manşetiyle duyurduğu MİT TIR’larına ilişkin hazırlanan yeni iddianame kapsamında şüphelilerin ABD başkonsolosluğuyla telefon görüşmesi yaptığı ve savcının bu konuda bilgi istediği haberine tekzip yayınladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, 55 şüpheliye üçer kez müebbet istenirken, şüphelilerden bazılarının ABD büyükelçiliği ve başkonsolosluğuyla telefon görüşmesi yaptıklarına dair tespitlerin olduğunu ileri sürdü. Gazete söz konusu haberde, savcının bunu Amerikan makamlarına sorduklarını belirtmişti.
Bunun üzerine, ABD Büyükelçiliği, twitter hesabından yaptığı açıklamada, kendilerinden bilgi istendiği yönündeki savcılık açıklamasını yalanladı.

TEMSİLCİLİKLERLE İLETİŞİME GEÇEN YOK

Açıklamada, basında çıkan haberlerin takip edildiği ifade edilerek, konuyla ilgili büyükelçilik ve başkonsolosluktan herhangi bir bilgi talebinde bulunulmadığı ya da savcı tarafından bu temsilciliklerle iletişime geçilmediği ifade edilerek, “MİT TIR’larının durdurulması’ olayları sırasında, ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun Fethullah Gülen’e yakın kişiler tarafından telefonla arandığına dair basında çıkan haberleri takip etmekteyiz. Basında yer alan haberlerin aksine, bu hususla ilgili olarak büyükelçilik ve başkonsolosluktan herhangi bir bilgi talebinde bulunulmamış ya da savcı tarafından bu temsilciliklerimizle iletişime geçilmemiştir” denildi.

‘İDDİALAR DOĞRU DEĞİL’

Açıklamada, “Büyükelçilik ve başkonsolosluk, söz konusu iddiaları doğrular nitelikte hiçbir bilgiye sahip değildir. ABD Adalet Bakanlığı ve ABD’nin diğer ilgili kurumları, geçtiğimiz yıl meydana gelen darbe girişiminin araştırılması ve faillerin adalete teslim edilmesi hususunda Türk mevkidaşlarıyla yakın iletişim halinde çalışmaya devam edecektir” ifadeleri yer aldı. Büyükelçiliğin ardından ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, iddianameyle ilgili gönderilen bilgi talebi yazısının bugün saat 15.26 itibarıyla Büyükelçilik tarafından teslim alındığını ileri sürdü.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR