ABD: Demokratik Suriye Güçleri’yle çalışmak zorundayız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Efrin operasyonunun DAİŞ’le mücadelede dikkat dağıttığını söyledi. Votel, “Demokratik Suriye Güçleri ile çalışmak zorundayız” dedi.

Türkiye’nin Efrin’e yönelik başlattığı operasyonla ilgili son günlerde ABD’li üst düzey yetkililerden üst üste açıklamalar yapılıyor. Bugün de yapılan açıklamada Türkiye’ye “dikkatleri dağıtıyor” eleştirisi yapıldı.
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, “Efrin harekatı DAİŞ’le mücadelede dikkatleri dağıtıyor. Türkiye’ye karşı şeffafız, her gün görüşüyoruz. Bugün bizzat ben mevkidaşımla görüşme yaptım” ifadesini kullandı.
‘QSD İLE ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ’
ABD’li komutan, ülkesinin Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) desteğinin süreceğini belirterek, “Eğer ABD DAİŞ’i sonlandırmak istiyorsa Demokratik Suriye Güçleri ile çalışmak zorundadır” ifadelerini kullandı.
‘TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİNİN FARKINDAYIZ’
Votel, “Türkiye’nin PKK özelinde kendi sınırları içindeki endişelerinin farkındayız. Bu endişeleri gidermek için Türkiye’ye karşı açık ve şeffaf olmaya devam ediyoruz, sürekli iletişim halindeyiz” dedi.
RUSYA’YA ‘TANSİYONU YÜKSELTME’ SUÇLAMASI
Diğer yandan Votel, Suriye konusunda Rusya’ya suçlamalarda bulunarak, Moskova’nın “Suriye’deki tansiyonu önce yükseltip ardından ortaya çıkan gerilimi kendi yararına olacak şekilde çözmeye çalıştığını” savundu.
Rusya’yla birlikte İran’ın Suriye hükümetini desteklediğini söyleyen Votel, bu ülkelerin Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklığı bozmaya çalıştığını ileri sürdü.
ABD’li komutanın ‘tansiyonu yükseltmekle’ suçladığı Moskova ise, ABD’nin Suriye’deki meşru hükümet tarafından davet edilmemiş olmasına rağmen Suriye’de bulunma çabasını eleştiriyor ve ABD öncülüğündeki koalisyonun eylemlerinin ülkede siyasi çözüme yardımcı olmadığını vurguluyor.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR