ABD Halep’teki ‘muhalifler’ için tahliye önerdi

Post date:

Author:

Category:

Array

ABD’nin Halep’teki “muhaliflere” güvenli tahliye önerdiği açıklandı. Öneriyi kabul ettiği belirtilen Rusya henüz bu konuda açıklama yapmadı. Öte yandan DAİŞ yeniden rejimin elinde bulunan Palmira antik kenti işgal etti.

Halep’in doğusunda Esad güçlerinin kuşattığı “muhaliflere” ABD tarafından sivillerle birlikte şehri terk etmeleri için güvenli koridor açılması önerildi. Önerinin Rusya tarafından da desteklendiğinin belirtilmesine rağmen Moskova yönetimi doğrulamadı.

ÇATIŞMALAR SONA EREBİLİR

Tarafların bu öneriyi kabul etmeleri durumunda dört yıldır “muhaliflerin” elindeki bölgelerin ağır bombardımana tutulduğu ve sivillerin hayatının cehenneme döndüğü Halep’teki çarpışmaların sona erebileceği ifade edildi.

RUSYA REDDETTİ

Rusya’dan yapılan açıklamada ise, ABD ile sürdürülen Cenevre görüşmelerinin henüz tamamlanmadığı ve bu konuda ABD ile herhangi bir anlaşmaya varılmadığı belirtildi. Dışişleri Bakan yardımcısı Sergey Riabkov, Halep halkının güvenli tahliyesi için gerekli şartları oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Ryabkov, “militanların Halep’i boşaltmaları için ayrı anlaşmaya varılması gerektiğini ve ABD’nin kabul edilmesi imkânsız taleplerde bulunması nedeniyle henüz anlaşma sağlanamadığını” belirtti.

Çekilme planı gerçekleştiği takdirde, Rusya, İran ve Şii milisi tarafından desteklenen Beşar Esad rejimi yaklaşık altı yıldır süregelen savaşta en büyük başarılarından birini kazanmış olacak.

DAİŞ YENİDEN PALMİRA’DA

Esad güçlerinin Halep’teki ilerleyişi sürerken, Halep’in 200 kilometre güneydoğusundaki antik Palmira çevresindeki çarpışmalar yeniden alevlendi. Rus hava kuvvetlerinin yoğun bombardımanına rağmen DAİŞ militanlarının Palmira’yı yeniden işgal ettikleri bildiriliyor. DAİŞ Suriye iç savaşının yol açtığı kaostan yararlanarak 2015 yılında Palmira’ya girmişti. UNESCO dünya kültür mirası kabul edilen tanrı heykelleri cihatçı militanlar tarafından tahrip edilmiş ve daha sonra Suriye hükümet kuvvetleri Rusya’nın desteğiyle antik kenti geri almıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR