ABD istihbaratı: Rusya saldırısı çok boyutlu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Rusya’nın seçimleri hacklediği iddialarıyla ilgili göreve başlayacak Donald Trump’ın tavrını eleştirdi. Clapper, Rus müdahalesinin “çok daha karmaşık” olduğunu kaydetti. James Clapper, Başkanlık koltuğuna oturacak Donald Trump’ın iddialara ilişkin tavrına yönelik “şüphe duymak başka bir şey küçümseyip, aşağılamak bambaşka” dedi.

The Guardian’ın haberine göre Clapper, basın toplantısında Rusya muhtemelen daha da agresif bir siber vaziyet ortaya çıkacağını varsaydığını söyledi. Clapper, Rusya’nın seçimleri hacklemesini karmaşık bir siber saldırı olarak tanımlayarak hackleme faaliyeti işinin sadece bir boyutu olduğunu belirtti. Clapper’a göre Ruslar bu saldırı sırasında propaganda dezenformasyon ve yalan haber üretimi gibi araçlara da başvurdular.Clapper, Trump’ın Julian Assange’a referans vererek açıklama yapmasını da eleştirdi.

Trump’ın adayı

Bu arada Trump, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’ne Indiana Eyaleti eski senatörü Dan Coats’ı aday göstereceği bildirildi. 1981-1988 yıllarında Temsilciler Meclisinde görev yapan Coats, 2001-2005 yıllarında da ABD’nin Almanya Büyükelçisi olarak görev yaptı. ABD Senatosuna 2010’da seçilen Coast’ın görev süresi geçen hafta sona ermişti.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR