ABD Minbic’de asker sayısını artırıyor

Post date:

Author:

Category:

Array

ABD’nin DAİŞ’le mücadele koalisyonu çerçevesinde Minbic’de özel operasyonlar birliğini genişlettiği belirtildi.

Türkiye ve ona bağlı ÖSO’nun Efrin’e girmesinden sonra gündeme gelen olası Minbic operasyonuyla ilgili gelişmeler de sürüyor. Bu çerçevede ABD’nin DAİŞ’le mücadele koalisyonu kapsamında Minbic’de özel operasyonlar birliğini genişlettiği belirtildi.
Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre ordu sözcüsü ve koalisyonun halkla ilişkiler direktörü Albay Thomas F. Veale, yeni konuşlanmanın bölgedeki koalisyon askerlerinin güvenliğinin sağlanması için bir koruma önlemi olduğunu söyledi. Veale, “Koalisyon güçleri, Minbic Askeri Konseyi ile resmi ilişkileri üzerinden, operasyonlar için ortak bir işbirliği mekanizması oluşturuyor” dedi.
MİNBİC ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIĞIN SON HALKASI
Minbiç, ABD ile NATO müttefiki Türkiye arasındaki anlaşmazlıkların son halkası. Nedeni, Ankara’nın YPG’ye Washington’un verdiği destek. Washington YPG’yi DAİŞ’le mücadelede kilit müttefik olarak görüyor.
Hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun bildirisinde YPG’nin bölgeden hemen çekilmemesi halinde Ankara’nın harekete geçeceği uyarısı yer aldı.
Başkan Donald Trump dün yaptığı açıklamada “ABD’nin yakın zamanda Suriye’den çekileceğini” belirtmişti, ancak Dışişleri kaynakları böyle bir durumdan haberdar olmadıklarını ifade etmişti.
FRANSA DA ASKER GÖNDERECEK
Öte yandan dün Fransa Cumhurbaşkanr Emmunael Macron da yaptığı açıklamada, “YPG dahil Kürt yetkililere Suriye’nin kuzeyinde istikrar sağlanması için destek sözü verdik. QSD ve Türkiye arasında arabulucu olabiliriz” demişti. Fransa’nın Minbic’e asker göndereceğini de doğrulayan Macron, “Fransa, ABD ile anlaştı, Minbic’e asker gönderecek” ifadelerini kullanmıştı.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR