ABD’de bu kez körfez planı

Post date:

Author:

Category:

Array

Suriye’deki askeri varlığının geleceğine ilişkin ikircikli mesajlar gelen ABD’nin Suriye’nin kuzeyi için “güvenilir partner” arayışı devam ediyor. PYD/YPG’nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutasında 60 bin kişilik Sınır Güvenlik Gücü kurma planı Ankara’nın yoğun tepkisine neden olan ABD’nin bu kez de Körfez ülkeleriyle bir askeri seçenek üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir habere göre, Beyaz Saray’ın yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil’den Suriye’nin kuzeyinde IŞİD sonrası istikrarın sağlanması için sürdürülen askeri çabalara Kahire’nin destek olmasını istedi. Washington’ın Mısır’ın yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’la da benzer bir müzakere yürüttüğü öne sürüldü. Gazetenin konuştuğu bir Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi, Riyad, Abu Dabi ve Doha’nın “mali destek ve daha ötesi” için yeşil ışık yaktığını aktardı.

‘Asker gönderebiliriz’

ABD Başkanı Donald Trump ay başında yaptığı bir konuşmada Suriye’den çekileceklerini söylemiş ancak takvim vermemişti. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise geçen günlerde “Suriye’de işlerinin bitmediğini” söylemişti.

Uzmanlar, halihazırda Yemen’de aktif bir savaşın içinde olan Arap ülkelerinin Suriye’nin kuzeyi gibi oldukça karmaşık ve tansiyonun yüksek olduğu bir coğrafyaya, askeri güç göndermekte isteksiz olabileceklerini belirtti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinin ardından daha geniş bir koalisyon oluşturulması durumunda Suudi Arabistan’ın Suriye’ye asker göndermeye hazır olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump bu ay Suriye’de silahlı gruplara destek veren ancak bölge politikalarında ihtilafı bulunan Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Katar’ın emiri Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştu. Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı’na vekâlet eden John Sullivan ile Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri’nin önceki gün telefonda Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdiği bildirildi.

PENTAGON BÜTÇE PEŞİNDE

ABD Savunma Bakanlığı, 2019 mali yılı için Kongreye sunduğu savunma bütçesinde, Suriye’de IŞİD karşıtı mücadele kapsamında işbirliği yaptığı gruplara 300 milyon dolarlık silah, sınır güvenliği için ise 250 milyon dolar bütçe desteği istemişti. Suriye’nin kuzeyinde SDG denetiminde 60- 65 bin kişilik Sınır Güvenlik Gücü kurulacağı yönünde IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsünün geçen ocak ayında yaptığı açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “konvansiyonel ordu değil yerel güçlere eğitim verilecek” şeklinde düzeltilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR