ABD’de ırkçılığa karşı eşitlik talebi

Post date:

Author:

Category:

Array

Geçtiğimiz Pazar günü Jacob Blake adlı bir siyahinin polis tarafından sırtına 7 el ateş edilerek ağır yaralanması ile gösteriler yeniden başlamıştı. Mayıs ayında George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylardan sonra yeniden gündeme gelen polis şiddetine karşı eylemlerde geçtiğimiz gün ölümler yaşanmıştı.

Wisconsin eyaletinde polisin siyahi Amerikalı Jacob Blake’i arkadan vurmasıyla başlayan ve büyüyen protestolarda açılan ateş sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili 17 yaşındaki şüpheli yakalanmıştı. Olayın bir katliam girişimi olabileceği düşünülürken, 17 yaşındaki Kyle Rittenhouse, 2 kişinin ölümü ve 1 kişinin ağır yaralanmasıyla ilgili “birinci derece kasıtlı cinayetten” yargılanmak üzere tutuklanmıştı.

MARTİN LUTHER KİNG’İN KONUŞMASININ YILDÖNÜMÜNDE

Irkçılığa karşı ABD’nin başkenti Washington’da da on binlerce kişi yürüdü. Eylem, siyahilerin eşit hakları için mücadelenin sembol ismi Martin Luther King’in 57 yıl önce yaptığı ‘Benim bir hayalim var’ (I have a dream) konuşmasının yıldönümüne denk geldi.

Eşitlik konusunda on yıllardır sadece vaatlerin verildiği ve ilerleme sağlanamadığı vurgulanan eylemdeki konuşmalarda, özellikle siyahilere yönelen polis şiddetinin sonlandırılması çağrıları yapıldı. Eylemde halen tedavi gören polis şiddeti mağduru James Blake’nin aile üyeleri de katılarak, konuşmalar yaptılar.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR