ABD’de Meksika sınırına örülen duvara dev protesto: Bu çocuk nereye bakıyor?

  0
  213

  ABD Başkanı Trump’ın Meksika ve ABD arasındaki sınıra “aşılamaz” dev bir çelik duvar örme çalışması ve göçmen karşıtı politikaları yaratıcı bir protestoya sahne oldu.

  Kendini “JR” olarak adlandıran Fransız sokak sanatçısı ve fotoğrafçı, yaklaşık 20 metre yüksekliğinde bir çocuk fotoğrafını, Meksika tarafından duvarın önüne yerleştirerek iki ülkeyi ayıran çelik duvarı protesto etti. Sanatçı bu eylemiyle iki ülke arasındaki göçü engellemeye dönük Trump hükümetinin politikalarını gündeme taşımayı hedeflediğini söyledi.

  Fransız sanatçının dev fotoğrafı sınıra yerleştirdiği sırada bir fotoğrafçı da ABD tarafında bulunarak çocuğun fotoğrafını çekti. Dev çocuk fotoğrafı Meksika tarafında bulunan aileler ve çocuklar tarafından sevinçle karşılanırken ABD tarafında bulunanlar da alkışlarla destek verdi.

  JR geçtiğimiz çarşamba günü fotoğrafın açılışında yaptığı açıklamada, yaptığı çalışmanın nedeni olarak, “Rüyasında duvarın üzerinden bakan bir çocuğu gördüğünü ve bundan etkilendiğini” söyledi.

  JR’ın dev çocuk portresi bir ay boyunca yerinde kalacak. Sanatçı iki taraftan da fotoğraflanmasını ve insanların buluşmasına vesile olmasını umuyor.

  DUVAR BİR PROTESTO SİMGESİNE DÖNÜŞTÜ

  ABD hükümeti tarafından Meksika’dan ABD’ye yönelik göçü engellemek amacıyla inşa edilmeye başlanan çelik duvar dünyada ve iki ülke arasında ciddi tartışmalara neden omuştu. Yaklaşık 25 milyar dolar maliyeti olacağı öngörülen duvarın inşası ve parasını kimin ödeyeceği tartışmaları yaşanmış,Trump, Meksika’nin maliyeti karşılamasını istemiş ve ABD’de bulunan Meksikalıların ülkelerine para göndermeseini engelleyeceğini söyleyerek şantaj yapmıştı.

  Öte yandan, sınıra inşa edilmeye çalışılan bu duvar birçok protesto biçimine de tanık oldu. İnşa edilmeye başlamasından sonra her iki tarafta bulunan sokak sanatçılarının tuvaline dönüşen duvarda birçok yazı, ve resim bulunuyor.

  Sınırın her iki yanında aynı anda düzenlenen müzik dinletileri, voleybol , futbol karşılaşmaları, dini ayinler gibi etkinlikler de duvarın inşasına karşı gerçekleştirilen protestolar arasında yer aldı.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here