ABD’den Federe Kürdistan’a tehditkar ‘Referandum’ uyarısı…

0
166

Federe Kürdistan’ın ‘bağımsızlık referandumu’na birkaç gün kala dört bir yandan gelen ‘ertele’ baskısı giderek artıyor. Federe Kürdistan yönetimiyle yakın ilişkileri olan ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauertbelirtti’nin , ‘Referandum kararında diretmenin Kürtler dahil bütün Iraklılara bir bedeli olacağını’ söylemesi dikkat çekti

“25 Eylül’deki bağımsızlık referandumuna ‘güçlü biçimde’ karşı çıktıklarını” söyleyen Sözcü Nauert, yaptığı yazılı açıklamada “Referandum gerçekleşirse büyük olasılıkla Bağdat’la müzakere olmayacak ve bunun ötesinde uluslararası toplumun müzakereye vereceği desteğin önüne geçilmiş olacak” ifadelerini kullandı. “Referandum kararında diretmenin Kürtler dahil bütün Iraklılara bir bedeli olacağını” söyleyerek tehditkar bir dil kullanan Nauert, tartışmanın “IŞİD’le mücadeleyi de kötü etkilediğini” ileri sürdü.

‘Referandum gereksiz’

Nauert’in açıklamasında şunlar dile getirildi: “Referandum Irak Kürdistanı’ndaki ticari ilişkileri tehlikeye sokmaktadır ve referandum Irak’ın uluslararası müttefikleri istemese dahi yapılan her türlü yardımı etkileyecektir. Bu ise böylesi zor bir durumun en basit gerçeğidir. Aksine, bizim Kürt liderlere alternatif olarak çağrısını yaptığımız gerçek bir müzakere, Iraklı Kürtlerin haklı dertlerine çözüm sözü barındırmaktadır ve bu bütün Irak halkının yararına olan Bağdat-Erbil arasında yeni ve yapıcı bir yol olacaktır. Referandum süreci Kürtleri bir araya getirdi, yaklaşık iki yıldır ilk defa Kürt parlamentosunu canlandırdı ve önemli konular uluslararası ortamlara taşındı. Referandumun kendisi ABD ve uluslararası toplumun desteklediği alternatif yol göz önünde bulundurulduğunda gereksizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here